Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w roku szkolnym 2016/2017 zmieniły się zasady powoływania Rady Rodziców. Czy nadal Rade Rodziców trzeba powoływać co roku? Jeszcze jedno pytanie:Skoro w żadnym akcie prawnym nie ma określonej daty ważności programu wychowawczego i Programu profilaktyki to jaki jest sens uchwalania tych dokumentów każdego roku do 30 września?
W roku szkolnym 2016/2017 nie uległ żadnym zmianom art. 53 UoSO, a w szczególności art. 53 ust. 2 UoSO, zgodnie z którym wybory do rady rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Od dnia 1 września 2017 r. tę regulację powieli art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59. Obowiązek przyjęcia planu wychowawczego i profilaktyki w każdym roku szkolnym pośrednio wynika z art. 54 ust. 4 UoSO (od dnia 1 września 2017 r. art. 84 ust. 3 PO), który stanowi, że jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Dodatkowo m.in. działalność informacyjna szkoły polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków i substancji odurzających, psychotropowych, zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych (§ 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii, Dz.U. z 2015 r., poz. 1249), co również pośrednio wskazuje na konieczność aktualizowania programu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jako nowy dyrektor placówki mam poważny dylemat. Chciałam poprawić statut szkoły i napotkałam na problem: czy Zespół Szkół w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum powinien mieć jeden statut czy cztery, dla każdej placówki oddzielnie i jeden wspólny dla zespołu. Dodam że każda placówka powstała w innym roku i wtedy miała nadany ramowy statut przez organ prowadzący. Zespół został utworzony w 2000 r. i wtedy organ prowadzący nadał statut zespołowi szkół. Następnie w 2004 r. w skład zespołu włączono przedszkole. Bardzo proszę o fachową poradę popartą przepisami prawnymi. Wiem, że obecnie obowiązujące rozporządzenie o ramowych statutach ma być zmienione. Czy w nowym będzie coś na temat statutu zespołu szkół?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla Zespołu Szkolno - Przedszkolnego można mieć jeden statut czy dwa odrębne statuty?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba niepełnoletnia może odbierać ucznia ze świetlicy szkolnej za zgodą rodziców?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Zmieniamy statut szkoły i publikujemy tekst ujednolicony z datą, od kiedy obowiązuje. Czy taka sama data musi być na wszystkich załącznikach do statutu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Usprawiedliwianie godzin nieobecnych w szkole przez ucznie pełnoletniego. Czy szkoła w takim przypadku może poprzez swój statut zobowiązać rodziców do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole dla młodzieży?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe