Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba niepełnoletnia może odbierać ucznia ze świetlicy szkolnej za zgodą rodziców?
W ramach władzy rodzicielskiej rodzic ma obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem i jest uprawniony do odbierania dziecka ze szkoły, ale nie jest zobowiązany do stawiania się po dziecko osobiście oraz może upoważnić inną osobę do odebrania dziecka, a szkoła jest zobowiązana respektować decyzję rodzica - art. 95 § 1 i art. 96 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2019 r., poz. 2086 ). Przyprowadzanie i odbieranie dzieci powinno odbywać się przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo, a przepis nie ogranicza prawa wyboru rodzica tylko do osób pełnoletnich. W ramach władzy rodzicielskiej rodzic może więc upoważnić do odbioru dziecka ze szkoły także osobę niepełnoletnią. W tym zakresie statut szkoły lub dyrektor nie może ingerować we władzę rodzicielską np. przez postanowienie, że dziecko zostanie wydane osobie w wieku co najmniej 18 lat. Szkoła może (a nawet powinna) odmówić wydania dziecka osobie, która nie zagwarantuje dziecku bezpiecznego powrotu z zajęć np. z powodu braku rozeznania, choroby, silnego wzburzenia, podejrzenia pozostawania pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, itp. Ponadto na podstawie art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z 20.06.1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 210) dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. W związku z tym jeśli dziecko wraca do domu pod opieką osoby niepełnoletniej, należy zasugerować rodzicowi, aby nie upoważniał osoby poniżej 10 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzory procedury wprowadzenia innowacji i eksperymentu oraz procedury udzielania pomocy PP w szkole. Proszę o podanie podstawy prawnej, która obowiązuje od 01.09.2017r.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę, mam przedszkolne bez oddziałów integracyjnych w tym roku mam 4 dzieci niepełnosprawnych posiadających orzeczenie, organ pozwolił mi na zatrudnienie oligofrenopedagoga i przyznał po 2 godz. dla każdego dziecka zajęć rewalidacyjnych. Czy te zajęcia mają być realizowane w podstawie czy poza podstawą programową i czy logopeda w ramach tych 2 godzin może również prowadzić zajęcia z dziećmi czy dodatkowo w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty, uchwały, regulaminy itp. powinien prowadzić dyrektor Niepublicznego Punktu Przedszkolnego? W placówce aktualnie są zatrudnione 2 nauczycielki przedszkola i jedna pomoc nauczyciela. Jestem właścicielką placówki i pełnię rolę dyrektora oraz dodatkowo nauczyciela przedszkola. Czy w takiej placówce jest konieczny nadzór pedagogiczny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie prawnej opiera się uchwała o wydaniu jednolitego tekstu statutu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w młodzieżowym ośrodku socjoterapii musi istnieć rada rodziców? W skład ośrodka wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zasadnicza szkoła zawodowa.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe