Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ramach ZFŚS można pokryć koszty cateringu związane z wigilią dla pracowników lub zakończeniem roku? Poniżej zamieszczam fragment Regulaminu ZFŚS:
Środki Funduszu przeznaczone są na następujące cele:
1. Dofinansowanie różnych form wypoczynku dla osób uprawnionych, w tym wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
2. Udział osób uprawnionych w imprezach kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez pracodawcę i inne podmioty.
3. Bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych z tytułu zwiększonych wydatków np. na ogrzewanie, energię elektryczną, zakup opału.
4. Udzielanie pomocy finansowej w związku z przejściową trudną sytuacją rodzinną, osobistą i materialną.
5. Udzielanie zapomóg losowych – bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, życiowej i rodzinnej m.in.: (przewlekła choroba, operacja medyczna, zgon członka rodziny kradzież, powódź, pożar itp., inne nieprzewidziane nagłe zdarzenia losowe) po udokumentowaniu.
6. Dofinansowanie wypoczynku letniego lub zimowego dzieci osób uprawnionych.
7. Udzielanie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe.
Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923) zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony jest m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Zgodnie z art. 2 pkt 1 działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna, opieka nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie jest funduszem okolicznościowym. Z zasady środki funduszu nie powinny być przeznaczone na organizowanie imprez okolicznościowych takich jak wigilia pracownicza czy zakończenie roku szkolnego w zakładzie pracy jakim jest szkoła. Głównym celem funduszu jest pomoc socjalna na rzecz osób uprawnionych a kryterium decydującym o uzyskaniu świadczeń z funduszu jest sytuacja życiowa danej osoby uprawnionej. Tymczasem założeniem organizacji takich imprez jak wigilia czy spotkanie okolicznościowe jest to, że wszyscy uprawnieni korzystają w taki sam sposób z zorganizowanej przez pracodawcę imprezy.
Wydatkowanie środków z funduszu na imprezy dla pracowników zakładu pracy będzie możliwe, jeżeli impreza będzie miała charakter kulturowo-oświatowy lub sportowo-rekreacyjny. Połączenie imprezy wigilijnej z przedstawieniem albo połączenie imprezy kończącej rok z zawodami sportowymi czy rajdem turystycznym umożliwi prawidłowe wydatkowanie środków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Ile dni urlopu należy się ustępującemu dyrektorowi z dniem 31 sierpnia 2018 r. 2. Czy od września do grudnia ustępujący dyrektor, który zostaje w tej samej placówce nauczycielem, może otrzymać proporcjonalnie z 56 dni urlop nauczycielski?
Wymiar urlopu należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu zajmowania w danym roku stanowiska kierowniczego oraz „szeregowego” nauczyciela. Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 967, dyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. W proporcjonalnym przeliczeniu za 8 miesięcy przysługuje 23,33 dni roboczych urlopu: 8/12 * 35 dni – analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Za 4 miesiące zajmowania stanowiska „szeregowego” nauczyciela przysługuje urlop w wymiarze 18,67 dni kalendarzowych: 4/12 * 56 dni – analogicznie art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 KP, uchwała SN z 10.05.2006 r., III PZP 3/06. Ogółem nauczycielowi, który do 31.08.2018 r. pełni funkcję dyrektora, przysługuje urlop w wymiarze 42 dni, w tym po zaokrągleniu w górę urlopu na stanowisku kierowniczym – 24 dni robocze i 18 dni kalendarzowych. Ponieważ w okresie od 1.09 do 31.12.2018 r. niemożliwe będzie wykorzystanie w naturze urlopu, wskazane jest wykorzystanie urlopu w całości do dnia 31.08.2018 r. z uwzględnieniem dotychczas wykorzystanych dni za bieżący rok kalendarzowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Dyrektor nie mógł wykorzystać urlopu do końca sierpnia. W związku z tym może ustalić urlop w czasie 01.09-31.12 (mimo, że jest nauczycielem), czy powinien mieć wypłacone urlopowe (nadal jest pracownikiem tej samej szkoły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1.09.17 będzie miał przepracowane 35 lat; ma 58 lat. Skierował wniosek do ZUSu z pytaniem czy może przejść na emeryturę. Oczekuje na odpowiedź. W tym czasie dyrektor przygotowuje arkusz i wykluczył już tego nauczyciela, nie zawarł go w arkuszu, tylko inną osobę na jego stanowisko. Co się stanie w przypadku, gdy nauczyciel starający się o emeryturę otrzyma z ZUSu odmowę i będzie chciał wrócić na swoje stanowisko pracy, a dyrektor zaplanował już w arkuszu, który wkrótce zaakceptuje organ prowadzący, inną osobę?
- Co się wlicza do zasiłku chorobowego nauczyciela do naliczenia podstawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który pracuje w dwóch różnych szkołach, ale w jednej gminie (ten sam organ prowadzący) uczestniczy w szkoleniu BHP w jednej ze szkół, czy nie jest to błędem jeśli ta druga szkoła podepnie ksero do akt osobowych tego nauczyciela zaświadczenie o aktualnym szkoleniu BHP ale z nazwą innej szkoły, stanowisko jest to samo ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej, według której mam dokonać zmiany umów dla pracowników administracji i obsługi, są to pracownicy publicznej szkoły podstawowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe