Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ramach funduszu zdrowotnego dla nauczycieli nauczyciel może zakupić okulary? Czy zwrot dla nauczyciela z tego funduszu nastąpi w całości poniesionych kosztów, czy zostanie odliczony podatek dochodowy?
Podstawa prawna:
1) Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.),
2) Regulamin funduszu zdrowotnego nadany szkole przez organ prowadzący.
Na podstawie art. 72 Karty Nauczyciela jest tworzony fundusz zdrowotny ze środków budżetowych organów prowadzących szkołę i przeznaczony jest na pomoc zdrowotną dla nauczycieli.
Wysokość środków finansowych na pomoc zdrowotną oraz rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy a także warunki i sposób ich przyznawania określają organy prowadzące szkoły w osobnych regulaminach.
Należy więc sprawdzić zapisy w regulaminie szkolnym - jaki zakres pomocy zdrowotnej jest możliwy.
Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r.
Art. 72. 1. Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej oraz określą rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania.
2. (uchylony).
3. (uchylony).
4. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, zachowują nauczyciele po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne bez względu na datę przejścia na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w BIPie szkoły muszą znajdować się zarządzenia dyrektora?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące rozporządzenia o indywidualnym nauczaniu. Uczeń posiada orzeczenie wydane ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający uczęszczanie do szkoły. Czy dyrektor może takiemu uczniowi zapewnić w jakiś sposób kontakt z rówieśnikami, czy forma orzeczenia to wyklucza? Czy taki uczeń może brać udział w uroczystościach, konkursach, spotkaniach klasowych w celu utrzymania relacji z klasą, rówieśnikami? W art. 10 pkt. 2 jest zapis, że "Dyrektor szkoły, uwzględniając aktualny stan zdrowia ucznia oraz wnioski nauczycieli z obserwacji, o której mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z rodzicami ucznia albo z pełnoletnim uczniem, podejmuje działania umożliwiające kontakt ucznia objętego indywidualnym nauczaniem z uczniami w oddziale szkolnym". W tym samym artykule pkt. 3 już mówi o tym, że jest to możliwe tylko jeśli stan zdrowia ucznia znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły tj: "W jaki sposób zatem zapewnić uczniowi, którego stan zdrowia uniemożliwia uczęszczanie do szkoły możliwość podtrzymywania relacji, uczestnictwa w konkursach albo uroczystościach?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile w 2024 roku wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkole dla nauczyciela , pracownika niepedagogicznego i emeryta ? Proszę o podanie kwot.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony była na urlopie zdrowotnym, potem złamała nogę, a kiedy miała wrócić do pracy uległa kolejnemu poważnemu wypadkowi. Po operacji nie przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym tylko od razu dostała rentę ZUS na 2 lata. Nauczyciel, który pracował na zastępstwo znalazł pracę na stałe. Zostaję bez pracownika, co bardzo negatywnie wpłynie na dzieci. Wystawiłam tydzień temu skierowanie do lekarza medycyny pracy lecz nauczycielka zwleka, nie odbiera ode mnie telefonów. Na skierowaniu nie ma daty w jakim czasie powinna zgłosić się do lekarza medycyny pracy. Czy powinnam dopisać, że np. w ciągu 14 dni powinna dostarczyć orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy (ta nauczycielka w tej chwili absolutnie nie nadaje się do pracy na obecnym stanowisku)? Czy konsekwencją odmowy wykonania polecenia służbowego może być upomnienie, nagana a nawet dyscyplinarne zwolnienie nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w zakresie ustalenia zadań i obowiązków nauczyciela wspomagającego dla dziecka z autyzmem w przedszkolu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe