Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu publicznym może dyrektorem być menadżer mając wicedyrektora ds.pedagogicznych (nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami do sprawowania nadzoru pedagogicznego). Kto na utworzenie takiego stanowiska wydaje zgodę;czy wystarczy odpowiedni zapis w statucie? Otrzymałam informację,że potrzebna jest opinia/zgoda Kuratorium Oświaty.
Kwestię opisaną w pytaniu reguluje ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z art. 36 ustawy, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Dyrektorem szkoły lub placówki może być również osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Osoba ta nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze w szkole lub placówce.
Z powyższego przepisu wynika, że organ prowadzący może powowłać na stanowisko dyrektora przedszkola publicznego osobę niebędącą nauczycielem, ale wcześniej musi zasięgnąć opinii Kuratora Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi odszedł ze szkoły 31.08 br. z racji likwidacji stanowiska pracy. Do dnia dzisiejszego przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy należy dla byłego pracownika, który nabył praw na zasiłek przedemerytalny tworzyć odpis na ZSŚS i wypłacać świadczenia socjalne? A co z pracownikami, którzy już pobierają zasiłek przedemerytalny? Czy są uprawnieni do ZFŚS?
- Szkoła realizuje projekt unijny w ramach programu POWER. Czy chcąc zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole do pełnienia funkcji koordynatora projektu należy brać pod uwagę artykuł 35a Karty Nauczyciela (i płacić wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową), czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Wyjaśniam, że funkcja koordynatora nie polega na prowadzeniu zajęć z uczniami, są to czynności o charakterze administracyjnym (umowy, zakupy, dokumentacja projektu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu z mianowania w liceum ogólnokształcącym. W związku ze zmniejszeniem oddziałów nie ma dla nauczyciela godzin. Pytanie moje jest takie: czy na wypowiedzeniu umieszczamy tekst "Niniejsze wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.", czy może tylko tekst o wysokości odprawy pieniężnej. Proszę o przykładowy tekst wypowiedzenia.
- W przedszkolu niepublicznym nauczyciele zatrudnieni są na podstawie kodeksu pracy i umów zlecenie.
Czy od 01 września 2018 r. nadal można zatrudniać nauczycieli w oparciu o umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dodatek motywacyjny dla nauczycieli musi być wypłacany obligatoryjnie każdemu nauczycielowi miesięcznie? Bardzo proszę o uzasadnienie odpowiedzi.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe