Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w okresie urlopu zdrowotnego można pracować w obwodowej komisji wyborczej i pobrać należną z tego tytułu dietę?
NIE. Podjęcie przez dyrektora pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.Uprawnienia członków komisji wyborczej
Członkom obwodowych komisji wyborczych w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy do 5 dni, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia, a ponadto:
- diety i zwrot kosztów podróży i noclegów;
- zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.
Członkowie komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni
Tak więc członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy pozostają w stosunku pracy, na czas pracy w komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni i za ten okres nie przysługuje im wynagrodzenie. Otrzymywane przez nich diety z tytułu pracy w komisji stanowią de facto ekwiwalent wynagrodzenia utraconego w podstawowym miejscu pracy.
Dyrektor korzystający z urlopu zdrowotnego zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia składającego się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat. Ma też prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego).
Gwarancjom comiesięcznego wynagrodzenia towarzyszy równocześnie zakaz osiągania jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych.
W uchwale Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r. sygn. akt II PZP 5/05 (OSNP 2005/24/387) stwierdza się, że w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie tylko nie może podjąć nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, ale także nie może kontynuować zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywać innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.Przychody z pełnienia obowiązków społecznych stanowią przychody z działalności
W myśl art. 13 pkt. 5 w związku z art. 10 ust.1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście.
W świetle powyższego uznać należy, iż podjęcie przez dyrektora pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę specjalną, ze specjalnością resocjalizacja i posiadająca przygotowanie pedagogiczne może pracować jako pedagog specjalny w punkcie przedszkolnym dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na 10/18 w szkole z mocy mianowania na czas nieokreślony, który dostanie wypowiedzenie z powodu zmian organizacyjnych w szkole, należy się 6 miesięczna odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
- Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony kolejny raz powinnam zwracać uwagę na przekroczenie 33 miesięcy i trzech umów zgodnie z Kodeksem pracy, nawet jeśli to nauczyciel prosi o zatrudnienie tylko na kolejny rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe