Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Warunki i sposób realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej na pierwszym etapie edukacyjnym (klasy I-III) określone są w załączniku nr 2 do...

PORADA PRAWNA

07 września 2020 Prawo oświatowe

Czy w klasie II szkoły podstawowej edukacja wczesnoszkolna może być prowadzona przez dwóch nauczycieli? Jeden prowadzi zajęcia z edukacji matematycznej i polonistycznej, a drugi z przyrodniczej i WF-u. Jest to spowodowane odejściem nauczyciela na urlop w czasie trwania roku i brakami kadrowymi.

Warunki i sposób realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej na pierwszym etapie edukacyjnym (klasy I-III) określone są w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej […]. (Dz.U. z 2017 r. poz. 356). W załączniku tym wskazuje się, że tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi dla:
1) edukacji plastycznej, edukacji informatycznej i edukacji muzycznej - po 1 godzinie w każdej klasie;
2) wychowania fizycznego - po 3 godziny w każdej klasie;
3) edukacji językowej - języka obcego nowożytnego - po 2 godziny w każdej klasie.
Wynika z tego, że edukacja matematyczna powinna być prowadzona wspólnie z edukacją polonistyczną, społeczną, przyrodniczą i techniczną. Jednakże podkreślić należy, że nie wprowadzono w rozporządzeniu bezwzględnego nakazu prowadzenia zajęć w klasach I-III przez jednego nauczyciela. O przydziale godzin i wychowawstwa decyduje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę w szczególności konieczność realizacji podstawy programowej i bezpieczeństwo uczniów oraz celu edukacji wczesnoszkolnej, jakim jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka. Przepisy nie wskazują uniwersalnego sposobu przydzielania godzin nauczycielom. W tej materii zawsze decydujący głos ma dyrektor szkoły, który odpowiada całościowo za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania jednostki.
Sytuacja jest w chwili obecnej specyficzna z uwagi na pandemię koronawirusa. W zaleceniach Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego wskazano, że dzieci, w miarę możliwości, powinny mieć kontakt z ograniczoną liczbą nauczycieli.
W sytuacji gdy nie ma możliwości realizacji podstawy programowej przez jednego nauczyciela, dyrektor niejako nie ma wyjścia i musi „rozdzielić” przedmioty pomiędzy kilku nauczycieli.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT