Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w IV etapie edukacyjnym w klasie pierwszej muszą być kontynuowane przedmioty realizowane w 3 klasie gimnazjum lub w przyszłości 8 klasy szkoły podstawowej ? Dotyczy to szkoły branżowej I stopnia gdzie uczęszczają tylko uczniowie młodociani pracownicy. Czy można np. lekcje geografii realizować dopiero w klasie drugiej bądź trzeciej.
Na podstawie art. 291 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w branżowej szkole I stopnia od roku szkolnego 2017/2018 obowiązuje ramowy plan nauczania, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z 2017 r., poz. 703, który m.in. jako obowiązkowe zajęcia w I klasie wymienia geografię, jednak jednocześnie zastrzeżono, że tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą dla uczniów poszczególnych klas nie dotyczy uczniów będących młodocianymi pracownikami, z zachowaniem wymiaru godzin poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą określonych dla trzyletniego okresu nauczania – czyli dla uczniów będących młodocianymi pracownikami geografia i inne przedmioty przewidziane dla I klasy mogą zostać zorganizowane w późniejszych latach, przestrzegając wymiaru godzin z ramowego planu nauczania w całym cyklu nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę odpowiedzieć na pytanie dotyczące przerwy świątecznej. We wrześniu br. rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski zgodzili się oraz organ prowadzący zezwolił na odrabianie zajęć za dzień 2 i 5 stycznia 2015 r. i to wykonaliśmy. Zgodnie z rozp. w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 18.04.2002 r.parag.3.1 zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia lub od 22 grudnia, gdy wypada ten dzień w poniedziałek i jesteśmy szkołą z 5-dniowym systemem zajęć co w rozporządzeniu cyt. wyżej parag. 5pkt.3 stanowi, że "szkoły mogą organizować zajęcia w dni wolne od zajęć ",- czyli nie muszą. Proszę odpowiedzieć na pytanie czy dzień 22 grudnia 2014 r. też należy odpracować, żeby wreszcie zasłużenie odpocząć w czasie przerwy świątecznej. Nigdzie nie jest zapisane, że nauczyciele w czasie przerwy świątecznej mają być w szkole i do dyspozycji dyrektora, a zatem proszę o pilne wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie- dyrektor zespołu szkół. Pragnę dodać,że nauczyciele, rodzice, uczniowie, dyrekcja planujemy zgodnie z rozporządzeniem do 30 września br. co roku i mamy pewne sprawy zaplanowane. Czy ciągle mamy pracować pogrążeni w chaosie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak wdrożyć nowe przepisy - procedury RODO w Publicznych Szkołach Podstawowych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako dyrektor niepublicznego przedszkola mam obowiązek zarejestrować się na platformie SEO? Czy monitorowanie udzielanej pomocy psychologiczno pedagogicznej muszę wprowadzić na platformę SEO skoro nie otrzymałam takiej informacji z kuratorium. Koleżanka, która jest dyrektorem innego przedszkola taką informację otrzymała elektronicznie. Ja nie. Na stronie ministerstwa jest napisane że wyznaczeni dyrektorzy to uzupełniają. Jak ta sprawa tak naprawdę wygląda?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przyjmując ucznia z ośrodka wychowawczego czy możemy prosić od wychowawców/prawnych opiekunów takich danych dziecka jak: imiona, nazwiska i adresy rodziców dzieci, czy mają prawa rodzicielskie. Jakie dane wpisujemy do księgi uczniów; dane rodziców (którzy mogą mieć ograniczone prawa rodzicielskie i ich adresy czy też prawnych opiekunów np. ustanowionych sądownie)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych, np. 14 października, czyli DEN:
1. Regulamin wynagradzania nauczycieli reguluje jedynie kwestię szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
2. Zgodnie z art. 39 ust. 4 należność za godz. ponadwymiarowe to składnik wynagrodzenia, którego wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, czyli wypracowanych godzin.
3. Z zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy poszczególne przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczycielowi przysługuje zatem wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, jeżeli był gotów do ich wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących szkoły (art. 81 § 1 Kodeksu Pracy.
4. W mojej ocenie nauczyciele nie byli gotowi do realizowania zajęć dydaktycznych, gdyż te zajęcia nie mogły odbyć się z uwagi na organizację roku szkolnego, czyli nie przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Czy podzielają Państwo moją opinię?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe