Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy umowy o pracę ucznia pracownika młodocianego muszą być weryfikowane przez OHP, izbę rzemieślniczą? Czy pracodawca może z pominięciem tych podmiotów podpisać taką umowę? Czy szkoła branżowa ma obowiązek sprawdzania, czy dany pracodawca posiada uprawnienia do przyjęcia ucznia na praktykę?
Umowa o pracę z młodocianym pracownikiem nie jest weryfikowana przed jej zawarciem przez OHP, ani izbę rzemieślniczą – jest podpisywana bezpośrednio z młodocianym pracownikiem na zasadach określonych w dziale IX ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Młodociani pracownicy nie są kierowani przez szkołę branżową do pracodawcy na praktyczną naukę zawodu i w związku z tym szkoła nie ma uprawnienia do kontrolowania spełniania warunków do przyjęcia uczniów na praktyki, natomiast w ramach obowiązku współpracy szkoły i pracodawcy szkoła może zwrócić się np. o podanie informacji w tym zakresie – § 3 ust. 2 w zw. z § 8 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. z 2019 r., poz. 391). Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia, pracodawca ma obowiązek dochowania wymogów dotyczących organizacji praktycznej nauki zawodu. Pracodawca nie uzyska dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika, jeżeli pracownik nie zda wymaganego egzaminu oraz pracodawca nie ma odpowiedniego wykształcenia lub nie zatrudnia kadry wykwalifikowanej do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych (art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.). Treść umowy z młodocianym pracownikiem przeanalizuje wójt, jeśli pracodawca będzie ubiegał się o ww. dofinansowanie (art. 122 ust. 7 pkt 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyliczenie urlopu nauczyciela j.angielskiego zatrudnionemu w przedszkolu w wymiarze 1,5/25 i 1/22 od 01.12.2017 do 31.08.2018.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedłuża się umowę, gdy nauczycielka w okresie stanu nieczynnego zajdzie w ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- W roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel schodzi poniżej etatu. Ma kwalifikację do nauczania przedmiotu, który obecnie uczy nauczyciel, który w przyszłym rok kończy 25 września 60 lat.Jest on zatrudniony na czas nieokreślony na 5/18 etatu i ma 36 lat prac. Czy mogę dać wypowiedzenie pracy nauczycielowi zatrudnionemu na godziny, tłumacząc się potrzebą organizacyjną szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie/bursie może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca ,która ukończyła studia mgr na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe