Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Świadczenie „dobry start” nie przysługuje uczestnikowi kwalifikacyjnego kursu zawodowego, ponieważ osoba ta nie uczy się w szkole w rozumieniu przepisów regulujących...

PORADA PRAWNA

07 maja 2021 Prawo oświatowe

Czy uczestnik Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego prowadzonego przez szkołę publiczną ma statut ucznia, a tym samym prawo do świadczenia „dobry start”?

Świadczenie „dobry start” nie przysługuje uczestnikowi kwalifikacyjnego kursu zawodowego, ponieważ osoba ta nie uczy się w szkole w rozumieniu przepisów regulujących świadczenie, a jedynie uczestniczy w pozaszkolnej formie kształcenia ustawicznego, która może być faktycznie prowadzona zarówno w szkole, w placówce niebędącej szkołą i przez niektóre podmioty spoza systemu oświaty – § 3 pkt 5 i 6 oraz § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz.U. z 2018 r., poz. 1261 ze zm.) oraz art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm. O „uczeniu się w szkole” nie decyduje samo miejsce organizacji KKZ jako pozaszkolnej formy kształcenia. Uczestnictwo w KKZ uprawniałoby do świadczenia wyjątkowo – jedynie, gdyby osoba niepełnoletnia w ten sposób realizowała obowiązek nauki, a więc po spełnieniu warunków wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz.U. z 2017 r., poz. 1562 ze zm.) (podobnie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 lutego 2019 r., II SA/Sz 1333/18). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT