Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy trzecia umowa nauczyciela kontraktowego zawarta 1 września 2010 powinna być umową na czas nieokreślony?
Co do zasady, z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że jedynie w przypadkach określonych w ust. 7 tego artykułu można z nauczycielem kontraktowym zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a więc w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Nie można zatem bez konkretnych podstaw zawierać takich umów.
Może się jednak zdarzyć, że nauczyciel kontraktowy będzie miał kilka następujących po sobie umów na czas określony, np. kilka w zastępstwie za innego nauczyciela i kolejną wynikającą z organizacji nauczania (godziny dla nauczyciela są tylko w danym roku szkolnym). Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż art. 25 kodeksu pracy, mówiący o trzeciej umowie o pracę, nie dotyczy nauczycieli.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2000 r. I PKN 709/99:
"...z literalnej wykładni (...) art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela wynika, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela istnieje powinność nawiązania stosunku pracy (,,stosunek pracy nawiązuje się") na podstawie umowy o pracę na czas określony, a skoro taka powinność istnieje, to wykluczone jest przekształcenie się z mocy samego prawa kolejnej umowy na czas określony w umowę o pracę na czas nie określony na podstawie art. 25 KP. Inaczej bowiem trzeba by przyjąć, że z jednej strony, ustawodawca każe stronom zawierać - jeżeli decydują się na nawiązanie stosunku pracy - tylko umowę na czas określony, a z drugiej strony, kolejną umowę (trzecią) każe traktować w skutkach prawnych jako równoznaczną z umową o pracę na czas nie określony. Jeżeli więc przepis ustawy w sposób wyczerpujący wskazuje okoliczności, w których strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a zwłaszcza jeżeli według tego przepisu nie mogą zawrzeć innej umowy niż umowa na czas określony, to zasada z art. 25 KP nie ma w takim przypadku zastosowania."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony wymiar 22/18 w tym 6 godzin rewalidacji jak przeliczyć nadgodziny dla tego nauczyciela. czy będą to godziny rewalidacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Po raz kolejny mam ogromny problem związany z dniem wolnym w placówce nieferyjnej.
w tym roku 6 stycznia (święto 3 Króli) przypadło we wtorek, w związku z tym zrobiłam wszystkim wychowawcom zniżkę pensum o 5 godzin z całości czyli z 26h pracują 21h. Obecnie te osoby, które pracowały w tym dniu domagają się jeszcze ponownej zniżki pensum o daną ilość godzin jaką przepracowali dnia 06.01. wynika z tego, że jeśli ktoś pracował 06 stycznia 8 godzin to jego tygodniowe pensum obniżam jeszcze dodatkowo o te 8h. Taka osoba będzie miała w takim wypadku 13h pracy w danym tygodniu. Mam ogromny dylemat gdyż nie znalazłam podstawy prawnej na podwójną zniżkę godzin. Czy pracownik ma rację? Czy zniżka godzin za dzień świąteczny przypadający w danym tygodniu wystarcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od dnia 01.09.2013 - czas nieokreślony na 10/18 etatu. Od 26.06.2015 przebywa na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 23.04.2015r. Później wykorzystuje zaległy urlop za rok 2015 . Od przyszłego roku nie mamy dla nauczyciela etatu czy możemy mu zmniejszyć etat do 9/18 ? Albo wypowiedzieć umowę w jakim terminie ? Do końca maja 2016?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od dnia 01.09.2015 do dnia 30.06.2016 roku przebywa na urlopie bezpłatnym. W lutym 2016 roku złożył wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego trzy miesiące. Bardzo proszę o informacje czy w związku z wypowiedzeniem należy się nauczycielowi jakaś odprawa pieniężna i na podstawie jakiego art. KN należy zwolnić nauczyciela? Bardzo dziękuje za wyjaśnienie. Proszę o podanie podstawy prawnej do w/w wyjaśnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe