Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła jest zobowiązana płacić pełną pensję prezesowi oddziału związków zawodowych, mimo że jest oddelegowany i wykonuje swoje obowiązki na pół etatu w szkole? Czy ten nauczyciel może domagać się godzin ponadwymiarowych?
W świetle przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 263) w celu ułatwienia prowadzenia działalności związkowej na pracodawcę nałożono kilka obowiązków. Jednym z takich obowiązków jest udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany do pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy (art. 25) albo udzielenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej (art. 31). Rozmiar tego zwolnienia zależy od liczby osób zrzeszonych przez daną organizację związkową. Zwolnienia udziela się w związku z funkcją sprawowaną w zakładowej organizacji związkowej albo międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 34 ustawy o związkach zawodowych). Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia, o ile zarząd zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej wystąpił z takim wnioskiem.
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nie zawierają przepisów zakazujących przydzielania godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli, którzy korzystają z częściowego z zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, tak jak przykładowo istnieje taki zakaz w stosunku do dyrektorów i wicedyrektorów szkoły, którzy korzystają z obniżenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin. Częściowe zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy godzin realizowanych w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin oraz godzin pracy, w których realizowane są inne zadania nauczyciela, o których mowa w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jednakże przy przydzielaniu takich godzin należy uwzględnić cel, w związku z którym zwolnienie z art. 31 ustawy o związkach zawodowych zostało udzielone. Celem udzielenia zwolnienia jest umożliwienie pracownikowi będącemu członkiem związku zawodowego prowadzenie działalności związkowej. Podkreślenia wymaga, że praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Nauczyciel nie ma roszczenia o udzielenie godzin ponadwymiarowych. Praca w godzinach ponadwymiarowych stanowi dodatkowe obciążenie nauczyciela. Przydzielanie godzin ponadwymiarowych jest sprawą z zakresu organizacji pracy szkoły i decyzję oraz odpowiedzialność za nią ponosi dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły może uznać, że przydzielenie godzin ponadwymiarowych będzie przekreślało cel udzielenia działaczowi związkowemu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakim terminem powinniśmy posługiwać się w szkole podstawowej - "półrocze" czy "semestr"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w oddz. przedszkolnym - dzieci 5-l i 6-l od 2011/12 .
Ile powinno wynosić pensum ?
/ czy 22 godz. /
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do gimnazjum zgłosiła się uczennica klasy 2, które chce przenieść się z innej placówki. W pierwszej klasie w poprzedniej szkole nie miała przedmiotu "technika". W naszej palcówce jest on w klasie pierwszej.
Czy ta uczennica może być przyjęta? Jeśli tak, to w jaki sposób może nadrobić różnice programowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może przyjąć do szkolnego zestawu programów nauczania nowy program zgłoszony przez nauczyciela i zaopiniowany pozytywnie przez Radę Pedagogiczną w listopadzie? Czy możliwe jest wprowadzenie nowego programu nauczania w środku roku szkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego w gimnazjach będzie obowiązywała dodatkowa godzina. Czy to oznacza, że nauczyciel będzie pracował 45 min. dodatkowo czy 60 min.? A inni pracownicy: bibliotekarz, pedagog, świetliczanka?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe