Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy program profilaktyczny i program wychowawczy pisze się co roku?
Podstawa prawna:
1) Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.). Art. 54. 2. Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy: 1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną: a) programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli, b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Działalność edukacyjna szkoły jest określona przez: 1) szkolny zestaw programów nauczania, który uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego; 2) program wychowawczy szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym; 3) program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym.
Ani ustawa, ani też rozporządzenie nie określa czasu ważności obu programów, oznacza to, że są to kompetencje organów wymienionych w art. 54 USO. Należy jedynie zwrócić uwagę, by dokumenty były aktualne (m. in. zgodny z podstawą programową).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor zgodnie z nowymi przepisami musi dwa razy w roku przedstawiać Radzie Pedagogicznej wnioski z nadzoru pedagogicznego? Wynikało to z art. 40 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, który jest uchylony. W rozporządzeniu MEN o nadzorze pedagogicznym z sierpnia 2017r., par. 24 zobowiązuje dyrektora do przedstawienia wniosków z nadzoru pedagogicznego do 31 sierpnia każdego roku, ale nie ma w nim mowy ile razy, jak było zapisane w u.o s.o. Jak więc należy tą kwestie interpretować?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy przeprowadzona całościowa ewaluacja zewnętrzna (spełnienie 12 wymagań od A do B) zwalnia z konieczności przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej, czy jednak trzeba ją przeprowadzić ? A jeśli tak to co zrobić kiedy w wymaganiach przyjętych do ewaluacji wewnętrznej było A i B w zewnętrznej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Problemem w szkole jest nauczyciel matematyki, który po zwolnieniu z funkcji wicedyrektora szkoły nie chce przystosować się do reguł narzuconych przez nowego wicedyrektora. Kwestią sporną jest wprowadzenie dziennika elektronicznego, którego mimo upomnień ze strony dyrekcji, nauczyciel nie uzupełnia od września. Zaczynamy mieć problem z rodzicami, którzy proszą o dostęp do ocen cząstkowych uczniów. Nauczyciel, jak wynika z relacji uczniów, zapisuje obecności i oceny w swoim zeszycie. Dyrektor w obecnej sytuacji chce wręczyć nauczycielowi notatkę służbową, w której opisana zostanie ww. sytuacja. Proszę uprzejmie o poradę, co robić w tej sytuacji, bo nie możemy wstrzymać wynagrodzenia nauczycielowi skoro od września do teraz je otrzymywał, mimo wielokrotnych próśb ze strony dyrekcji o uzupełnienie dziennika.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dzienniku w dni wolne od zajęć dyd-wychowawczych (ustalonych przez dyrektora) podpisuje się tylko wychowawca klasy? Czy nauczyciele, którzy pełnią dyżur podpisują listę obecności w tym dniu - taką wewnętrzną ustaloną przez dyrektora?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Co powinien zawierać prawidłowy wpis do dziennika w grupie przedszkolnej w placówce niepublicznej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe