Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Obowiązujące przepisy prawa pozostawiają kwestię wyboru programu wychowania przedszkolnego do uznania nauczyciela (nauczycieli) , pod warunkiem, że program ten będzie zgodny...

PORADA PRAWNA

26 marca 2018 Prawo oświatowe

Czy program nauczania przedszkolnego można zmienić w trakcie trwania nauczania w tej samej grupie dzieci po roku na inny czy musi obowiązywać ten, który wybrano na początku czyli w trzylatkach. Zaznaczam ,że oba programy zgodne są z aktualną podstawą programową. Jeżeli nie , to czy karty pracy w tej sytuacji mogą być zmienione.

Obowiązujące przepisy prawa pozostawiają kwestię wyboru programu wychowania przedszkolnego do uznania nauczyciela (nauczycieli) , pod warunkiem, że program ten będzie zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci, dla których jest przeznaczony. Powyższe wynika wprost z art. 22a ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Tym samym, skoro kwestia wyboru programu nauczania została przez ustawodawcę pozostawiona do uznania nauczyciela (nauczycieli) , to tym samym dopuszczalna jest możliwość jego zmiany w trakcie realizacji. O ile dyskusyjna jest kwestia zmiany programu wychowania przedszkolnego w trakcie trwania roku szkolnego, o tyle nie powinno budzić wątpliwości, że taka zmiana jest dopuszczalna przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Aby dokonać zmiany programu wychowania przedszkolnego nauczyciel ( lub nauczyciele) składa wniosek do dyrektora przedszkola, w terminie określonym w wewnętrznej procedurze dopuszczania programów wychowania przedszkolnego obowiązującej w przedszkolu, o dopuszczenie "nowego" programu wychowania przedszkolnego do użytku, który będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz.U. z 2017r.
poz.2198 z późn.zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT