Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy prawidłowo wypłacam emerytce świadczenia z ZFŚS jeżeli wiem, że ta Pani od 4 lat podejmuje pracę na 5/18 w innej szkole ? Pani ta w każdym roku szkolnym nawiązuje kolejną umowę na kolejny rok szkolny i tak na dzień dzisiejszy uzbierało się jej 4 lata pracy ? Czy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy po każdym rocznym zatrudnieniu, czy może wydać świadectwo zbiorcze ? Pani ta twierdzi, że nie otrzymała nigdy świadectwa ponieważ ma ciąg umów o pracę? Czy wedle przepisów dyrektor może nawiązać umowę o pracę z nauczycielem emerytem w świetle nowych przepisów gdzie wpisuje się przesłanki zatrudnienia ? Czy Pani ta nie stała się emerytem i pracownikiem tamtej już szkoły ?
Fakt, że nauczycielka będąc na emeryturze podejmuje dodatkowo pracę w innej szkole nie ma znaczenia dla otrzymywania świadczeń z ZFŚS. W dalszym ciągu jest ona Państwa emerytem.
Kwestię wydawania świadectwa pracy reguluje art. 97 kodeksu pracy, zgodnie z którym, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny lub umowy o pracę zawartej na czas określony, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów.
Zasadniczo świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy, chyba że termin zakończenia umowy przypada po upływie 24 miesięcy - wówczas świadectwo wydaje się w terminie późniejszym, tj. w dniu rozwiązania umowy.
Dodatkowo, pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę na czas określony lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
Przepisy nie zabraniają zatrudniania nauczycieli będących emerytami, w tym na czas określony. Przesłanki zatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony zawiera art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą likwidowaną. Czy wszystkim nauczycielom przysługuje odprawa pieniężna (jeśli tak to w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej) gdyż większość nauczycieli będzie zatrudniana na nowych warunkach przez innego pracodawcę. Czy tym nauczycielom, którzy będą zatrudniani przez nowego pracodawcę przysługuje odprawa pieniężna- w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej. Co się dzieje w tej sprawie z pracownikami niepedagogicznymi, którzy będą na nowo zatrudniani?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r., nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017, jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin powinien wynosić etat nauczyciela wychowania przedszkolnego, pracującego z dziećmi w grupie mieszanej 6- cio , 5- cio i 4 -latków, od nowego roku szkolnego?
- Czy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, pobierającym emeryturę bez potrzeby rozwiązywania stosunku pracy (z racjii wieku po 55 roku życia, po 30 latach pracy, w tym przy tablicy)można rozwiązać stosunek pracy z art. 20 KN (w wyniku... zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe