Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik obsługi, który chce odejść na emeryturę przed 60. rokiem życia może złożyć wymówienie na miesiąc przez rozwiązaniem umowy?Następnie nawiązać nową umowę o pracę na 10 miesięcy do ukończenia 60 lat?
W przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, może to nastąpić albo za porozumieniem stron (w każdym czasie bez zachowania żadnych okresów wypowiedzenia), albo za wypowiedzeniem, tak jak każdą umowę o pracę, czyli zgodnie z art. 36 § 1. Kodeksu pracy:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli chodzi o ponowne zatrudnienie pracownika, który odszedł na emeryturę, przepisy prawa nie zabraniają zatrudniania takiego pracownika. Można więc z nim zawrzeć nową umowę o pracę już na drugi dzień po przejściu na emeryturę.
Zatem odnośnie pierwszego pytania - w zależności jaki okre zatrudnienia, taki okres wypowiedzenia; ewentualnie za porozumieniem stron w każdej chwili.
Pytanie drugie: tak.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel, aby zatrudnić go jako pedagoga w szkole? Czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe o kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna spełnia wymagania?
- Czy nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, należy się odprawa pieniężna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Nauczyciel ma zawartą umowę na czas nieokreślony w wymiarze 11/18 etatu. W związku ze zwiększeniem ilości oddziałów w szkole jest możliwość zatrudnienia tego nauczyciela na cały etat. Czy dyrektor musi w pierwszej kolejności uzupełnić temu nauczycielowi etat czy może zatrudnić nowego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele będący opiekunami nauczycieli stażystów powinni otrzymywać dodatek funkcyjny? Jeżeli jest to konieczne i uregulowane przepisami, to ile powinien on wynosić?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe