Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy praca nauczyciela przedszkola pełniącego funkcję dyrektora, może być zaliczona za okres 01.09.1985 - 31.12.2008 do okresu pracy nauczycielskiej w szczególnym charakterze, dającej prawo do rekompensaty w formie dodatku do kapitału początkowego przy złożeniu wniosku o emeryturę. Dyrektor prowadził pracę dydaktyczno - wychowawczą z dziećmi zgodnie z art.42 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela, na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych. Nie nabył prawa do wcześniejszej emerytury, osiągnął obowiązujący wiek emerytalny
Dyrektor będący nauczycielem jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć nawet, gdy realizuje obniżone pensum lub jest zwolniony z tego obowiązku na podstawie uchwały organu prowadzącego, wydanej na podstawie art. 42 ust. 6 w zw. z ust. 7 pkt 2 KN. Zgodnie z art. 86 KN nauczyciel ma prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, z tym że nauczyciel zaliczany jest do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym praca nauczyciela – dyrektora jest pracą w szczególnym charakterze. Na podstawie art. 2 pkt 5 ustawy z 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664) rekompensata jest odszkodowaniem za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej wskutek odebrania im tego przywileju przez ustawodawcę (wyrok SA w Rzeszowie z 13.10.2010 r., III AUa 645/2010). Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 01.01.2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub charakterze z uwzględnieniem wyłącznie okresów, w których praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy (z pominięciem okresów trwania stosunku pracy, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe lub świadczenia z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa) – art. 21 ust. 1 UoEP. Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego na wniosek ubezpieczonego (art. 23 ust. 1 i 2 UoEP). Podany w pytaniu okres pracy na stanowisku dyrektora przedszkola uprawnia do rekompensaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam,proszę o informację ile czasu trwa przekazanie odpowiedzi na zadane pytanie, ponieważ jestem zaniepokojona oczekiwaniem na zadane już dwa pytania. Nie ukrywam, że są to dla mnie ważne zagadnienia i liczyłam na dobrą współpracę i szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawo oświatowe dopuszcza możliwość połączenia uczniów klasy drugiej LO z uczniami klasy trzeciej na zajęciach z historii - poziom rozszerzony ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o uchwałę RP opiniującą arkusz organizacyjny szkoły. Dziękuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zajęć z wychowania fizycznego w liceum ogólnokształcącym. Czy istnieje możliwość łączenia klas na różnych poziomach tzn. I, II, III. Nadmieniam, że jest to łącznie 20 osób. Czy zajęcia mogą odbywać się jedynie na sali gimnastycznej ( jedyna forma wych-fiz)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozumieć zapisy Art. 221 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe w odniesieniu do Zespołu Szkół Specjalnych, w którym oprócz Szkoły Podstawowej działają również Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Branżowa Szkoła I Stopnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe