Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osobę, która prowadzi jednodniową prelekcję z dziećmi nt. np. podróży albo osobę która przeprowadza nabór do chóru chłopięcego należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksulanym? Co należy rozumieć pod pojęciem "przed dopuszczeniem osoby do innej działaności związanej z wychowaniem ...". Czy dotyczy to sporadycznych spotkań dla dzieci/warsztatów? Dodam, że nie zostaję nawiązany stosunek pracy z taką osobą.
Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości o Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym wynika, że zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnym, w przypadku zatrudniania lub dopuszczania osób do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi (np. wyjazdy na ferie zimowe, agroturystyka, obozy jeździeckie) pracodawca lub inny organizator w zakresie takiej działalności ma obowiązek sprawdzenia, czy dane zatrudnianej lub dopuszczanej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym.
Z powyższego wynika, że omawianego przepisu nie stosuje się w stosunku do osób, które prowadzą np. prelekcję, warsztaty czy inne zajęcia z uczniami szkoły, a uczniowie są w tym czasie pod opieką nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo zmienić umowę nauczycielowi kontraktowemu, który posiadał 2 umowy, jedną na czas nieokreślony, drugą na zastępstwo. Sytuacja wygląda następująco. Nauczycielka od 1 września 2011 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony na 9/18 etatu jako nauczyciel języka francuskiego. Od 1 września.2013 r. została zatrudniona jako nauczyciel języka niemieckiego - umowa na zastępstwo na 9/18 etatu. Osoba, która była zastępowana przez tą panią zrezygnowała z pracy. Poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji należy wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony (wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy) i zawrzeć nową umowę na pełen etat na czas nieokreślony? Czy wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy nauczycielka - logopeda, zatrudniona na niepełny wymiar - 10 godz (cytat z Umowy o pracę) , która wraca z urlopu wychow., musi otrzymać odpowiednią część etatu (z 25 godz) czy też liczbę godzin, którą miała poprzednio? W czasie trwania jej urlopu liczba godzin pracy logopedy wzrosła z 20 do 25, a w umowie nie jest napisane "pół etatu" a jedynie - "zmniejszony etat - 10 godz".
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy data przyjęcia gospodarstwa rolnego po rodzicach, w którym pracowałam po ukończeniu 16 – go roku życia ma wpływ na wypłatę nagrody jubileuszowej. Sprawa wygląda następująco, od 08.08.1976r. do 31.10.1979r (tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni) pracowałam w gospodarstwie rodziców. Dokumenty potwierdzające pracę w tym okresie znajdują się w moich aktach osobowych. Od 01.11.1979r rozpoczęłam pracę w szkole, w której pracuję do dnia dzisiejszego z przerwą na urlop bezpłatny w okresie od 14.02.1994r do 24.06.1994r. Po wyliczeniu mój łączny staż pracy przy "tablicy" na dzień 01.03.2015r wyniósł 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. W dniu 17.02.2014r na mocy testamentu przyjęłam gospodarstwo rolne o pow. 1,02h w udziale 1/2 cz. i 0,18h po mojej mamie. Do organu prowadzącego dostarczyłam zaświadczenie o przyjęciu gospodarstwa oraz wniosek o zaliczenie mi okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy z myślą otrzymania nagrody jubileuszowej za 35lat pracy (nagrodę za 30lat otrzymałam w marcu 2010 roku). Po doliczeniu pracy na roli mój staż na dzień 01.03.2015r. wynosi 37 lat 10 miesięcy i 4 dni. Czy w tym wypadku należy mi się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy, czy muszę czekać z jej wypłatą do lipca gdy osiągnę 35 lat pracy w szkole bez zaliczenia mi pracy na roli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- Nauczycielka do 29 listopada 2018 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. Złożyła wniosek o udzielenie 56 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok oraz wniosek o urlop wychowawczy od 25 stycznia 2019 r. do 6 lipca 2019 r. Czy można jej udzielić urlopu wychowawczego do 30 czerwca 2019 r. (aby nauczyciel zastępujący mógł uczestniczyć w radzie zatwierdzającej)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe