Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która posiada wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku administracja, studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) może być wychowawcą w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym?
Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 z późn. zm.) osoba, która:
1) ukończyła studia lub zakład kształcenia nauczycieli, w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki lub
2) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki a ponadto ukończyła studia podyplomowe, zakład kształcenia nauczycieli lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną,
posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela:
- w przedszkolach specjalnych,
- oddziałach specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych,
- szkołach podstawowych specjalnych,
- oddziałach specjalnych w szkołach podstawowych ogólnodostępnych,
- szkołach ponadpodstawowych specjalnych,
- oddziałach specjalnych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych,
- specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
- ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Tak więc kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w ORW posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu, danym typie szkoły lub rodzaju placówki, a ponadto ukończyła studia, zakład kształcenia nauczycieli, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w szkołach i placówkach, posiada również osoba, która:
1) ukończyła studia lub zakład kształcenia nauczycieli, w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki lub
2) posiada wykształcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła studia podyplomowe, zakład kształcenia nauczycieli lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów.
W mojej opinii taki nauczyciel ma odpowiednie kwalifikacje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma 15 godzin matematyki i 5 godzin świetlicy. Jakie ma pensum i ile godzin ponadwymiarowych?
- Proszę o interpretację przepisu Kodeksu Pracy Art. 113. § 1.: "Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu". Czy w przypadku nauczycielki, która po nałożeniu na nią kary upomnienia przebywała od września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. 10 miesięcy na urlopie dla poratowania zdrowia, notatkę z akt osobowych usuwa się we wrześniu 2012, czy dopiero po faktycznym przepracowaniu przez nią kolejnego roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa do 30 czerwca na urlopie wychowawczym od 1 lipca będzie na urlopie wypoczynkowym. Na zastępstwo (od 1 września 2015r.) był zatrudniony inny nauczyciel, kiedy rozwiązuje się z nim umowę o pracę, czy z dniem 1 lipca, czy 31 sierpnia? Jak z urlopem, czy wypłaca się ekwiwalent. Od 1 lipca będzie 2 nauczycieli na tym samym etacie wrócił z urlopu wychowawczego i zastępujący.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona w niepełnym wymiarze na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę od 2010 r. po otrzymaniu informacji na Radzie Pedagogicznej w dniu 29.04.2014, że w związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor będzie chciał z nią porozmawiać indywidualnie na temat zatrudnienia od dnia 02.05.2014r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (nauczycielka została przewidziana do zwolnienia). W jaki sposób można rozwiązać stosunek pracy, gdyby nie pojawiła się do dnia 31.05.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe