Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący może przenieść nauczyciela na inne stanowisko w tej samej placówce?
Przeniesienia nauczyciela na inne stanowisko w tej samej szkole dokonuje dyrektor szkoły. Tryb przeniesienia uzależniony jest od sposobu nawiązania stosunku pracy. Warunki i tryb przenoszenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania na inne stanowisko w tej samej szkole oraz na to samo lub inne stanowisko do innej szkoły regulują przepisy art. 18 i 19 Karty Nauczyciela.Przeniesienie może nastąpić na maksymalnie trzy lata
Organ prowadzący może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania bez jego zgody do innej szkoły tylko w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. Przeniesienie następuje na okres nie dłuższy niż trzy lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko (art. 19 Karty Nauczyciela).
Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na inne stanowisko w tej samej szkole dokonuje dyrektor szkoły na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela:
- na wniosek nauczyciela lub
- z urzędu, ale za zgodą nauczyciela.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zmiany stanowiska dokonuje dyrektor szkoły, stosując przepisy Kodeksu pracy – art. 42 (wypowiedzenie zmieniające) w związku z art. 91c Karty Nauczyciela.
Wypowiedzenie zmieniające powinno być wręczone w maju
Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego powinno nastąpić w maju. W wypadku odmowy przyjęcia przez nauczyciela zaproponowanych nowych warunków zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela stanowi, że rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (rok szkolny kończy się 31 sierpnia, zatem, aby zachować 3-miesieczny okres wypowiedzenia, wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć nauczycielowi do 31 maja).
W razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków umowa o prace rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie uprawnienia ma dyrektor niepedagogiczny w szkole, a jakie w tym przypadku zatrudniony zastępca dyrektora pedagogiczny? Gmina zatrudniła dyrektora niepedagogicznego i musiała zatrudnić zastępcę. Szkoła jest niewielka. Jakie w związku z tym ma uprawnienia i obowiązki zastępca w takiej szkole?
- Zatrudniłam nauczyciela (na podstawie KN) od 4 września. Nie mogłam zawrzeć umowy z dniem 1 września, ponieważ korzystałam ze wsparcia PUP. Czy umowa powinna być zawarta do 31 sierpnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w każdy piątek przez 4 godziny dydaktyczne. Złożył do dyrektora podanie o udzielenie opieki nad dzieckiem w piątek. Złożył jednocześnie deklarację, iż wybiera godzinny system rozliczania. Dyrektor udzielił opieki nad dzieckiem odliczając nauczycielowi od 16 godzin 8. Czy miał prawo tak postąpić, gdyż w wielu szkołach zastosowano praktykę, iż w opisanych przypadku od 16 godzin odlicza się godziny dydaktyczne faktycznie przepracowane przez nauczyciela w tym dniu. Jednocześnie dyrektor szkoły poinformowała, że w przypadku gdyby w danym dniu nauczyciel pracował 6 godzin odliczyłaby 6. Która z opisanych praktyk jest w takim razie zgodna z obowiązującym stanem prawnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po studiach wyższych w zakresie edukacji elementarnej - magister pedagogiki ukończone w 1997r i po studium nauczycielskim - pedagogika przedszkolna, może być zatrudniony w przedszkolu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe