Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę i jest to jego główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny u mnie, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu?
Kodeks pracy w art. 188 ustalił liczbę dni, jaka przysługuje pracwnikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko. Przepis ten jest dostosowany do jednej umowy o pracę. Jeśli pracownik utrzymuje kilka stosunków pracy z różnymi pracodawcami, 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem przysługują z każdego z nich.2 dni na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku
Standardowo pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Dwa stosunki pracy dają łącznie 4 dni wolne na opiekę
Jeśli pracownik pozostaje w stosunku pracy w dwóch szkołach jednocześnie, to w każdej z nich przysługują mu dwa dni zwolnienia od pracy.
Pracownik dowolnie wykorzystuje dni zwolnienia
Nie ma też obowiązku, by pracownik wykorzystywał równocześnie 2 dni opieki u wszystkich pracodawców, jeśli jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. W każdej szkole nauczyciel może więc wykorzystać przysługujące mu zwolnienie w innym terminie.
Dyrektor nie kontroluje dni urlopu przysługujących pracownikowi z innego stosunku pracy
W przypadku jednoczesnego pozostawania pracownika w kilku stosunkach pracy, pracodawcy nie są zobowiązani do informowania się wzajemnie o terminie wykorzystania zwolnienia przez pracownika. Dyrektor nie ma też uprawnień do sprawdzenia, czy dni zwolnienia pracownik faktycznie wykorzystuje na opiekę nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta jest zatrudniony na 10/18. Czy w sytuacji gdy inny nauczyciel wychowawca świetlicy przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia przez okres 3 miesięcy, mogę na ten właśnie czas zwiększyć wymiar godzin w etacie o 16 nauczycielowi stażyście porozumieniem zmieniającym? Czy na ten czas będzie obowiązywać pensum łączone? Czy godziny te potraktować jako doraźne zastępstwo dla tego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Podczas ferii, lub wakacji nauczyciel przebywa w szpitalu. Czy powinien za ten czas okazać się zwolnieniem lekarskim? Nadmieniam,że nie korzysta z dodatkowego urlopu uzupełniającego. Jakie świadczenia w takim przypadku przysługują nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z edukacji wczesnoszkolnej może w swoich klasach prowadzić język angielski? Jakie do tego są potrzebne kwalifikacje i jaka jest podstawa prawna?
- Chciałam zapytać, czy nauczyciel rozpoczynający swoją pierwszą pracę, oprócz badania wstępnego jest zobowiązany do dostarczenia pracodawcy dodatkowego zaświadczenia lekarskiego (np. od lekarza rodzinnego) o tym, że może podjąć pracy na tym stanowisku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe