Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy obowiązkiem dyrektora szkoły w ramach świadczeń BHP jest zakup herbaty, ręczników i mydła dla pracowników, czy można wypłacić ekwiwalent, by pracownik mógł zakupić osobiście?
Zgodnie z art. 233 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca ma obowiązek udostępnić każdemu pracownikowi bez wyjątku odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz zapewnić środki higieny osobistej. Nie określa jednak w jakim zakresie oraz jakiej ilości powinny być one dostępne pracownikom.
Dyrektorzy w samorządowych placówkach oświatowych muszą zapewnić wodę zdatną do picia oraz środki czystości do korzystania w miejscu pracy. Pracownikom szkoły nie przysługują obecnie herbata, mydło czy ręczniki na zasadach, na jakich istniał ten obowiązek w stosunku do nauczycieli przed 18 lutym 2000 r., kiedy to utraciło moc rozporządzenie zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 lipca 1982 r. w sprawie określenia podstawowych warunków do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 93 oraz Dz. Urz. MEN z 1991 r. Nr 2, poz. 9).
Kwestie dotyczących BHP w zakresie wynikającym z pytania reguluje także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W myśl § 112 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Przyjmuje się więc, że w razie posiadania kranu z wodą zdatną do picia oraz czajnika zakupionego przez pracodawcę wymóg powyższy jest spełniony.
Jeżeli chodzi o środki higieny osobistej – czyli także mydło i ręczniki, przepis stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach. Pracodawca jest obowiązany utrzymywać pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz znajdujące się w nich urządzenia w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne korzystanie z nich przez pracowników. Oznacza to, że pracodawca aby zapewnić możliwość higienicznego korzystania z toalety oraz zapewnić możliwość np. umycia rąk w związku z korzystaniem z kredy do tablicy, wystarczy, że zapewni mydło i ręczniki w toalecie do bieżącego korzystania, bez szczególnego przydziału do prywatnego korzystania poza miejscem pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Naszą szkołę podstawową i gimnazjum prowadzi stowarzyszenie i jesteśmy placówkami wewnętrznymi (posiadamy taki sam NIP i REGON).Czy mamy obowiązek zakładać oddzielne konta w banku, na które Gmina będzie przekazywała dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy decyzje w sprawach ZFŚS, zwolnień z wych.fiz., i w innych sprawach, należy numerować osobno, czy wszystkie razem nadając kolejne numery?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany należy wprowadzić w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły w związku z nowym rozporządzeniem MEN z 2.01.2018 r?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kroki powinien podjąć dyrektor w sytuacji zgłoszenia na piśmie, przez rodzica, faktu naruszenia godności osobistej ucznia, której dopuścił się nauczyciel w obecności innych uczniów ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy macie Państwo gdzieś w opracowaniach diagnozę czynników ryzyka oraz czynników chroniących ? Będę bardzo wdzięczna za jej stworzenie, przynajmniej jej podwalin.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe