Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 233 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca ma obowiązek udostępnić każdemu pracownikowi bez wyjątku odpowiednie...

PORADA PRAWNA

25 października 2022 Inne

Czy obowiązkiem dyrektora szkoły w ramach świadczeń BHP jest zakup herbaty, ręczników i mydła dla pracowników, czy można wypłacić ekwiwalent, by pracownik mógł zakupić osobiście?

Zgodnie z art. 233 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca ma obowiązek udostępnić każdemu pracownikowi bez wyjątku odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz zapewnić środki higieny osobistej. Nie określa jednak w jakim zakresie oraz jakiej ilości powinny być one dostępne pracownikom.

Dyrektorzy w samorządowych placówkach oświatowych muszą zapewnić wodę zdatną do picia oraz środki czystości do korzystania w miejscu pracy. Pracownikom szkoły nie przysługują obecnie herbata, mydło czy ręczniki na zasadach, na jakich istniał ten obowiązek w stosunku do nauczycieli przed 18 lutym 2000 r., kiedy to utraciło moc rozporządzenie zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 lipca 1982 r. w sprawie określenia podstawowych warunków do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 93 oraz Dz. Urz. MEN z 1991 r. Nr 2, poz. 9).

Kwestie dotyczących BHP w zakresie wynikającym z pytania reguluje także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W myśl § 112 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Przyjmuje się więc, że w razie posiadania kranu z wodą zdatną do picia oraz czajnika zakupionego przez pracodawcę wymóg powyższy jest spełniony.

Jeżeli chodzi o środki higieny osobistej – czyli także mydło i ręczniki, przepis stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach. Pracodawca jest obowiązany utrzymywać pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz znajdujące się w nich urządzenia w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne korzystanie z nich przez pracowników. Oznacza to, że pracodawca aby zapewnić możliwość higienicznego korzystania z toalety oraz zapewnić możliwość np. umycia rąk w związku z korzystaniem z kredy do tablicy, wystarczy, że zapewni mydło i ręczniki w toalecie do bieżącego korzystania, bez szczególnego przydziału do prywatnego korzystania poza miejscem pracy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT