Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z przepisów prawa oświatowego (ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r., Dz. U. tj. 2018 poz. 996 z poźn. zmianami), Karty Nauczyciela (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., Dz. U. tj....

PORADA PRAWNA

03 czerwca 2019 Inne

Czy obecne przepisy nakazują wyznaczenie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej na terenie placówki oświatowej? Czy wystarczy tylko miejsce obok przedszkola wyznaczone przez gminę?

Z przepisów prawa oświatowego (ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r., Dz. U. tj. 2018 poz. 996 z poźn. zmianami), Karty Nauczyciela (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., Dz. U. tj. 2018, poz. 967 z późn. zmianami) oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny w publicznych
niepublicznych szkołach i placówkach (rozporządzenie z dnia 31 grudnia 2002 r., Dz. U. nr 6, poz. 68 i 69), nie wynika wprost obowiązek utworzenia na terenie publicznych lub niepublicznych placówek oświatowych miejsc parkingowych przeznaczonych do wyłącznego korzystania dla osób niepełnosprawnych.
Obowiązki związane z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozdziale 3 niniejszego rozporządzenia została uregulowana problematyka parkingów i miejsc postojowych. Obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych wynika wprost z brzmienia § 18. 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. 2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Tym samym obowiązek wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na danej nieruchomości ciąży na właścicielu gruntu. Jeśli właścicielem gruntu, na którym znajduje się placówka oświatowa jest np. gmina to na niej ciąży obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych osób niepełnosprawnych.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT