Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi pracującemu w przedszkolu niepublicznym przysługuje dzień wolny z tytułu święta wypadającego w sobotę, skoro i tak sobota obligatoryjnie jest dniem wolnym?
Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym w zakresie czasu pracy podlegają przepisom kodeksu pracy. Oznacza to, że zastosowanie do nich ma ich art. 130 § 2 kp:
"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin."
W 2011 roku wprowadzono wyjątek od tej zasady, ograniczając możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, jedynie do tych dni, które są dla pracownika dniami pracy. Jeżeli pracownik pracował np. w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, a środa była jego dniem wolnym i właśnie w środę wypadło święto, wówczas nie obniżało ono wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym (nie trzeba było oddawać dnia wolnego). Święto przypadające w sobotę dla osób, które pracowały od poniedziałku do piątku również nie obniżało czasu pracy:
§ 21. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Obecnie, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją, przepis ten nie obowiązuje i ponownie należy obniżać wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym za każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela, bez względu na to, czy jest to dla pracownika dzień pracy, czy nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczennica klasy VIII SP jest nieklasyfikowana na I semestr ze wszystkich przedmiotów. Czy należy organizować egzaminy klasyfikacyjne, a jeżeli tak, to w jakich terminach?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca klasy może wydrukować swoje nazwisko i imię na świadectwie ucznia, w rubryce wychowawca klasy (opiekun) nie podpisując go własnoręcznie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który ukończył policealne studium zawodowe kulturalno-oświatowe i bibliotekarstwo w Opolu i bibliotekoznawstwo i uzyskał tytuł bibliotekarza oraz jest magistrem filologii polskiej, był zatrudniony przez mianowanie jako nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel polonista w dniu wejścia w życie rozporządzenia z 12 marca 2009 w sprawie kwalifikacji nauczycieli ma kwalifikacje do pracy jako nauczyciel bibliotekarz w gimnazjum? Czy można zastosować tu $ 27 rozporządzenia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia w przedszkolu 24/25, doradztwo zawodowe 1/22 i 5 godzin rewalidacji. Z jakiego pensum należy liczyć rewalidację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy skreślenia z listy uczniów szkoły podstawowej ucznia, który w maju skończył osiemnaście lat. Uczeń nie realizował obowiązku szkolnego, o czym został powiadomiony sąd rodzinny i Burmistrz Miasta. Dostarczył on do szkoły pismo, w którym prosi o skreślenie z listy uczniów. Jakie kroki powinnam poczynić, by uczynić to zgodnie z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe