Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym w zakresie czasu pracy podlegają przepisom kodeksu pracy. Oznacza to, że zastosowanie do nich ma ich art. 130 § 2...

PORADA PRAWNA

02 października 2012 Prawo oświatowe

Czy nauczycielowi pracującemu w przedszkolu niepublicznym przysługuje dzień wolny z tytułu święta wypadającego w sobotę, skoro i tak sobota obligatoryjnie jest dniem wolnym?

Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym w zakresie czasu pracy podlegają przepisom kodeksu pracy. Oznacza to, że zastosowanie do nich ma ich art. 130 § 2 kp:

"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin."


 

W 2011 roku wprowadzono wyjątek od tej zasady, ograniczając możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, jedynie do tych dni, które są dla pracownika dniami pracy. Jeżeli pracownik pracował np. w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, a środa była jego dniem wolnym i właśnie w środę wypadło święto, wówczas nie obniżało ono wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym (nie trzeba było oddawać dnia wolnego). Święto przypadające w sobotę dla osób, które pracowały od poniedziałku do piątku również nie obniżało czasu pracy:

§ 21. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

 

Obecnie, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją, przepis ten nie obowiązuje i ponownie należy obniżać wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym za każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela, bez względu na to, czy jest to dla pracownika dzień pracy, czy nie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT