Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony z mianowania, który już wyraził zgodę na zniżkę godzin, może w kolejnym roku szkolnym zostać zwolniony z art. 20 KN? Czy jest to możliwe, jeżeli ma się pełny etat?
Ograniczenie etatu nauczycielowi mianowanemu następuje na jeden rok szkolny. Wskazuje na to fakt, że rozwiązanie stosunku pracy lub ograniczenie etatu może nastapić w związku ze zmianami organizacyjnymi. Organizacja szkoły określona jest w arkuszu organizacyjnym, a ten sporządzany jest właśnie na jeden rok szkolny. Mimo, że można znać prognozy demograficzne i mniej więcej wyobrazić sobie jak będą wyglądały następne lata, dyrektor nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zmian w kolejnych latach, a przecież ktoś na z nauczycieli może mieć dłuższe zwolnienie lekarskie, urlop dla poratowania zdrowa, ktoś może wnioskować o urlop bezpłatny, macierzyński, wychowawczy, itd. Proszę zauważyć, że dzięki instytucji ograniczenia wymiaru etatu do 1/2, nauczyciel nie traci zatrudnienia przez mianowanie, jest to więc wyjątek od ogólnej zasady wynikającej z art. 10 ust. 5 pkt. 6, który uzależnia zatrudnienie przez mianowanie od istnienia warunków do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Po roku ograniczenia etatu, jeżeli dla danego nauczyciela mianowanego nie ma godzin, należy albo ponownie zaproponować ograniczenie etatu albo zwolnić go z art. 20 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy fizjoterapeuta prowadzący własną działalność gospodarczą, może być zatrudniony w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem? Fizjoterapeuta posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę na 13/26 czyli 1/2 etatu na czas nieokreślony jako nauczyciel świetlicy, od 16 lutego 2015 roku przeszła na zastępstwo za nauczycielkę na 22/22, czyli cały etat do 30 czerwca. Jak ma wyglądać umowa o pracę lub aneks do umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia mam obowiązek zatrudnienia n-la na tym samym stanowisku i czy muszę zapewnić mu cały etat, jeśli przed urlopem pracował na pełnym etacie? Czy istnieje możliwość niezatrudnienia nauczyciela wracającego z urlopu dla poratowania zdrowia w związku z brakiem godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana jest na urlopie wychowawczym od 20.04.2015 r. do 31.08.2018 r. , po powrocie nie mam dla niej godzin.
1. Czy po urlopie wychowawczym należy się jej urlop wypoczynkowy za 2018 r.?
2. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego może otrzymać wypowiedzenie, a jeżeli tak, czy jest to 3-miesięczne wypowiedzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła realizuje projekt unijny "Szkoła przyszłości..." Na podst.art.35s ust.1 ustawy KN wynagr. za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finans.ze środków europejskich należy traktować tak jak wynagr. za godziny ponadwymiarowe.A więc w okresie wakacyjnym nauczyciele otrzymują średnią urlopową wyliczoną z tych godzin.Moje pytanie brzmi co w przypadku nauczyciela, który pełni funkcję wicedyrektora. Od 01.01.2018r. kadra kierownicza ma 35 dni urlopu a średnia urlopowa jest tylko wypłacana za czas urlopu wypoczynkowego. Czy zatrudnienie na podstawie przydziału godzin w projekcie od 01.09.2017 do 22.06.2018r. traktować jako umowę nauczyciela i wypłacać średnią urlopową jak dla nauczyciela? Czy brać pod uwagę, że jest to wicedyrektor i wypłacić wynagr.obl. ze składników zmiennych na podst. rozp. MEN z 26.06.2001r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe