Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia mam obowiązek zatrudnienia n-la na tym samym stanowisku i czy muszę zapewnić mu cały etat, jeśli przed urlopem pracował na pełnym etacie? Czy istnieje możliwość niezatrudnienia nauczyciela wracającego z urlopu dla poratowania zdrowia w związku z brakiem godzin?
Co do zasady - nauczyciel powracający z urlopu dla poratowania zdrowia powinien wrócić na swoje stanowisko w takim samym wymiarze czasu pracy jak przed urlopem. Jeżeli jednak w szkole nastąpiły zmiany organizacyjne, powodujące konieczność zwolnienia nauczycieli lub ograniczenia ich etatów, do nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie można zastosować art. 20 Karty Nauczyciela nawet podczas urlopu zdrowotnego.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.
Art. 41. Kodeksu pracy:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a
także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przysługuje płatny dzień wolny na badania genetyczne? Chodzi o badania genetyczne pod kątem nowotworu, do których nauczyciel został zakwalifikowany przez poradnię genetyczną. Pracownik bierze udział w tych badaniach co roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym. W drodze konkursu zostałam powołana na dyrektora w nowo pobudowanej szkole w tej samej gminie. Proszę o odpowiedz jakie są procedury przeniesienia mnie jako nauczyciela do tej szkoły na podstawie mianowania. Wiem że jest to w kompetencjach organu prowadzącego. Jak prawnie ma to wyglądać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony od 26.09.2016r. do 07.10.2016r. umowa na zastępstwo, za ile dni należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak mogę rozwiązać stosunek pracy z nauczycielką? Nauczycielka j. polskiego zatrudniona w zespole Szkół (LO i ZSZ) przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2017 r. W szkole nie będę miała godzin, przed urlopem miała ograniczenie etatu do 9/18 (nie posiada uprawnień do nauczania innego przedmiotu). Pozostałe 2 nauczycielki j. polskiego są dyplomowane i mają dłuższy staż.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w gminie funkcjonuje zespół szkół. Nauczyciele byli zatrudnieni w obu szkołach. Ma być rozwiązany i powstanie osobno szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele mają otrzymać wypowiedzenia. Czy po tej zmianie zatrudniając nauczyciela w szkole podstawowej nowy dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, który uczył tylko w gimnazjum, a w tej chwili nie ma tam dla niego godzin, czy może zatrudnić nowego pracownika z likwidowanej szkoły pracującego w szkole podstawowej w tej samej gminie? Czy zwalniając nauczycieli można ustalić kryterium zwalniania w pierwszej kolejności nauczyciela nie mieszkającego na terenie gminy? Taka jest sugestia organu prowadzącego, aby zapewnić miejsca pracy nauczycielom zamieszkałym na terenie gminy. Czy można prosić o zamieszczenie wzorów pism dotyczących zwolnień nauczycieli z art. 20KN oraz pism jakie należy kierować do związków zawodowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe