Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę może uzyskać zwolnienie na czas pobytu jego 10 letniego dziecka w szpitalu? Czy może zwrócić się do pracodawcy o świadczenie opiekuńcze?
W związku z chorobą dziecka, nauczyciel może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego - zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. W przypadku, gdy dziecko przebywa w szpitalu, o tym czy zachodzi koniczność osobistego sprawowania opieki nad nim przez rodzica decyduje lekarz leczący dziecko w szpitalu. Jeżeli wystawi rodzicowi zwolnienie lekarskie, będzie mu przysługiwał za ten okres zasiłek opiekuńczy.
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na poniższych zasadach:
Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Co ważne, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin powinien mieć kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą, dający uprawnienia ubiegania się o stanowisko dyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik, nauczyciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest wezwany przez sąd w charakterze świadka do innego miasta. Sprawa nie jest związana z jego pracą i zatrudnieniem. Nauczyciel dostarczył wezwanie dyrektorowi poradni. Czy nauczycielowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy? Jakie czynności powinien wykonać pracodawca? Jeżeli nie przysługuje, to jakie czynności powinien wykonać nauczyciel z tytułu utraty wynagrodzenia za ten dzień? Kto dokonuje zwrotu kosztów podróży i na jakiej zasadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 25 września 2014 roku główna księgowa przebywała najpierw na półrocznym zwolnieniu lekarskim, następnie otrzymała roczne świadczenie rehabilitacyjne, które kończy jej się z dniem 18 marca 2016r. Dzisiaj złożyła wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dyrektor wyraził zgodę. Czy należy jej się odprawa? W tej chwili nie ma jeszcze ani świadczeń rentowych ani emerytalnych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop macierzyński a umowa o pracę na czas określony. Nauczycielka jest zatrudniona do końca zajęć dydaktycznych 2018 r. Lada moment urodzi dziecko. Przysługujący urlop macierzyński będzie dłuższy niż data rozwiązania umowy o pracę (nie planujemy jej przedłużenia). Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Czy nauczycielka powinna wystąpić do pracodawcy o urlop macierzyński i rodzicielski? Jak wygląda kwestia formalna przejęcia świadczenia przez ZUS z chwilą rozwiązania umowy? Czy zainteresowany pracownik sam dopełnia formalności czy do pracodawcy należy obowiązek przekazania dokumentów do ZUS-u (jeśli tak, to jakich?)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, na dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych złamał nogę i uzyskał 2-miesięczne zwolnienie lekarskie. 1. Czy w takim przypadku przysługuje nauczycielowi urlop za okres ferii zimowych, w czasie których przebywał na zwolnieniu? 2. Jeżeli tak, to w jakim terminie powinien zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu? 3. W jakim terminie dyrektor powinien udzielić nauczycielowi urlopu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe