Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia musi mieć takie same warunki pracy jak przed, nawet wówczas kiedy nastąpiły w szkole zmiany organizacyjne, np. zmniejszenie liczby oddziałów?
Co do zasady - nauczyciel powracający z urlopu dla poratowania zdrowia powinien wrócić na swoje stanowisko w takim samym wymiarze czasu pracy jak przed urlopem. Jeżeli jednak w szkole nastąpiły zmiany organizacyjne, powodujące konieczność zwolnienia nauczycieli lub ograniczenia ich etetów, do nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie można zastosować art. 20 Karty Nauczyciela nawet podczas urlopu zdrowotnego.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.
Art. 41. Kodeksu pracy:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a
także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
art. 41 k.p. dotyczy rozwiązywania umów o pracę, będzie miał zatem zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony. art. 20 KN reguluje natomiast rozwiązanie stosunku pracy z mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele, którzy będą strajkować powinni mieć potrącenia za te dni z wynagrodzenia? Jak należy traktować te dni strajku co do np. nagród jubileuszowych? Czy okres strajku wydłuży o te dni w wypłacaniu nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dostarczył dokumenty poświadczające niezbędne kwalifikacje w języku angielskim. Na kim spoczywa obowiązek przetłumaczenia jego treści: na pracowniku czy na pracodawcy? Czy tylko tłumaczenie przysięgłe może stanowić wiarygodne tłumaczenie dokumentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi(sprzątaczka) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na zasiłku rehabilitacyjnym, obecnie otrzymała decyzję o przyznaniu renty chorobowej na okres 3 lat. Na zastępstwo za w/w pracownika została zatrudniona osoba, która również przebywa na zwolnieniu lekarskim (6grudnia 2015 mija 182dni) . 1) Kiedy można rozwiązać z tą osobą(z Panią będącą na zastępstwie-w umowie ma wpis, że jest zatrudniona na czas nieobecności spowodowanej chorobą) umowę o pracę?; 2) Czy decyzja o przyznaniu renty pracownikowi, który jest zastępowany jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?; 3)Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim pracował w komisji podczas wyborów parlamentarnych, ZUS został poinformowany o tym fakcie i zakwestionował zwolnienie lekarskie, wystąpił o zwrot pobranych pieniędzy za czas zwolnienia. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym względzie, czy taka sytuacja jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na radzie pedagogicznej (w kwietniu) został przedstawiony projekt organizacji pracy szkoły na nowy rok. Zaopiniowany został pozytywnie.
Szczegółowy przydział czynności nie został podany, każdy nauczyciel ma zapewniony etat i jeszcze godziny ponadwymiarowe. Z dwojgiem nauczycieli dyrektor przeprowadził rozmowę, w której poinformował ich o planowanym przydziale czynności, zgodnie z kwalifikacjami. Warunki umowy o pracę nie ulegną zmianie. Nauczyciele stwierdzili, że nie wyrażą na to zgody. Jakie kroki powinien dyrektor podjąć w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na proponowany zakres czynności? Uprzejmie proszę o pilne udzielenie odpowiedzi (w maju).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielką kontraktową oddziału przedszkolnego, która jest w takcie stażu na nauczyciela mianowanego, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe