Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, zatrudniony na 4/22 h, może otrzymać dodatek motywacyjny pomimo, że w regulaminie zostało określone, że aby otrzymać dodatek motywacyjny, trzeba być zatrudnionym na minimum pół etatu.
Dodatek motywacyjny jest świadczeniem nieobligatoryjnym. Wysokość dodatku zależy od jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, ale uszczegółowienie kryteriów i wysokość dodatku prawodawca pozostawił w rękach organów prowadzących.Dodatek motywacyjny może otrzymać nauczyciel, jeśli spełnia:
- przesłanki wymienione w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, jak również
- szczegółowe warunki określone w regulaminie uchwalonym przez organ prowadzący szkołę.
Ogólne warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego
Do przesłanek wymienionych w § 6 rozporządzenia, tzw. ogólnych warunków przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego należą:
- osiągnięcia w realizowanym procesie dydaktycznym;
- osiągnięcia wychowawczo-opiekuńcze;
- wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących efektami w procesie kształcenia i wychowania;
- zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela;
- szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem;
- realizowanie w szkole zadań edukacyjnych, wynikających z przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w realizowanej lokalnej polityce oświatowej.
Szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego
Szczegółowe warunki są natomiast określane przez organ prowadzący szkołę w regulaminie na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela. Dyrektor szkoły decyduje, czy przesłanki wymagane do przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego zostały spełnione.
W omawianym przypadku – warunki nie zostały spełnione, ponieważ nauczyciel nie jest zatrudniony na minimum pół etatu. W związku z tym, nauczyciel nie może otrzymać dodatku motywacyjnego.
Oznacza to, iż organ prowadzący może w regulaminie wynagradzania nauczycieli określić jedynie warunki wymagane do uzyskania dodatku motywacyjnego oraz jego wysokość. Nie ma zaś kompetencji do pozbawiania tego dodatku.
Jednakże, jeżeli regulamin lub jego postanowienia nie zostały zakwestionowane w drodze nadzoru przez wojewodę to, nawet jeżeli przewidują przyznanie prawa dodatku od wymiaru zatrudnienia, należy taką uchwałę stosować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego będzie zatrudniony od 1.09.17r. na 1/2 etatu w szkole i 1/2 etatu w przedszkolu. Jak wyliczyć nauczycielowi urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy opiekunowi stażu należy się dodatek, gdy jego podopieczny do końca roku będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym i pracuję w szkole ponadgimnazjalnej. Od dnia 20.11.2017 roku do dnia 19.11.2018 roku przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu zdrowotnego skorzystałam z urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni i wróciłam do pracy dnia 15.01.2019. Dyrektor przydzielił mi na rok szkolny 2018/2019 wymiar etatu w wysokości 18 godzin i 1,5 godziny nauczania indywidualnego. W 18 godzinnym wymiarze mam 10 godzin zajęć w klasach pierwszych i drugich oraz 8 godzin w klasach trzecich oraz 1,5 godzin nauczania indywidualnego w klasach trzecich (które kończą naukę 26.04. br). W tym tygodniu dowiedziałam się,że urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy nie wliczają się do stosunku pracy, stąd moje uśrednienie godzin następuje od dnia powrotu do pracy i spadam z pensum 18/18 godzin na 16/18 godzin etatu, więc mam dwie możliwości albo zmienia mi się umowa o pracę albo mam do odrobienia 44 godziny zajęć dydaktycznych. Proszę o interpretację prawną tej sytuacji, czy faktycznie jest tak jak przedstawił to dyrektor. Chciałam tylko dodać, iż podczas przebywania przeze mnie na urlopie zarówno zdrowotnym jak i wypoczynkowym zastępował mnie inny nauczyciel, który miał uśrednienie takie, że nie spadał poniżej etatu, gdyż nauczanie indywidualne wliczało mu się w etat. Czy są przepisy określające liczbę okienek do etatu?
- W związku z tworzeniem CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH KSIĘGOWYCH, w gminie od 1.01.2020 r., moja księgowa otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Przedszkole zatrudnia 23 osoby. Na jakiej podstawie prawnej bazować, aby dać odprawę księgowej? Pracuje ona w przedszkolu od 6.10.2017 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto i na jakich zasadach może dokonać przeniesienia nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe