Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto i na jakich zasadach może dokonać przeniesienia nauczyciela?
Pragmatyka nauczycielska przewiduje dwa sposoby zmiany miejsca zatrudnienia nauczyciela bez konieczności dokonywania wypowiedzenia: za jego zgodą lub bez takiej zgody.
Pierwszy przypadek jest określony w art. 18, drugi w art. 19 Karty Nauczyciela i dotyczy nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych zatrudnionych na podstawie mianowania. Przeniesienie odbywa się bez rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy i może być dokonane przez dyrektora lub organ prowadzący.
Nauczyciel przeniesiony w trybie art. 18 lub 19 Karty Nauczyciela jest nadal zatrudniony na podstawie mianowania. Przeniesienie powinno również uwzględniać kwalifikacje nauczyciela do wykonywania pracy na stanowisku, na które jest przenoszony. Zmiana warunków pracy dotyczy miejsca świadczenia pracy lub stanowiska, natomiast pozostałe warunki pracy i płacy nie mogą być zmienione na mniej korzystne niż dotychczasowe.
Przeniesienie przez dyrektora szkoły
Nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko.
Przeniesienia do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.
To dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przenoszony, występuje do organu prowadzącego o opinię w tej sprawie. Przeniesienie jest możliwe, jeżeli dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, wyrazi na to zgodę. Jeżeli dyrektor nie wyrazi takiej zgody, nauczyciel może rozwiązać stosunek pracy i zatrudnić się w drugiej szkole.
W przypadku przeniesienia nauczyciela z urzędu do innej miejscowości należy zapewnić nauczycielowi mieszkanie odpowiednie do jego stanu rodzinnego i miejsce pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem.
Nauczyciel zmieniający miejsce zamieszkania w związku z przeniesieniem może być zwolniony od pełnienia obowiązków służbowych na odpowiedni okres, nie dłuższy niż 7 dni – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 21 ust. 2 Karty Nauczyciela). Przysługuje mu także zwrot kosztów przeniesienia według zasad określonych w odrębnych przepisach dla pracowników urzędów państwowych (art. 21 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Przeniesienia nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania, który otrzymał na podstawie odrębnych przepisów skierowanie do innej szkoły, dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, i po zawiadomieniu organów prowadzących te szkoły.
Przeniesienie przez organ prowadzący
Inną formą jest przeniesienie przez organ prowadzący szkołę. Może być ono spowodowane koniecznością zapewnienia obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły.
Organ prowadzący może przenieść nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego zatrudnionego na podstawie mianowania do pracy w innej szkole w tej samej lub innej miejscowości na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Nauczyciel ma zagwarantowane prawo powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko. W tym przypadku nie jest wymagana zgoda nauczyciela. W razie przeniesienia nauczyciela do pracy w innej miejscowości, która nie jest jego miejscem zamieszkania, nauczycielowi przysługują dodatkowe uprawnienia:
- prawo do czterodniowego tygodnia pracy,
- prawo do dodatku za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz
- prawo do zakwaterowania w miejscu czasowego zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W arkuszu organizacyjnym (zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i zatwierdzonym przez organ prowadzący) dyrektor zaplanował zatrudnienie 2 nauczycieli (stażysta i kontraktowy w pierwszym roku pracy po stażu) w niepełnym wymiarze godzin - po 11/18. Istniały wówczas przesłanki do prawdopodobnego zatrudnienia tych nauczycieli w innej szkole w celu uzupełnienia przez nich etatu. Jednak godzin na uzupełnienie ich etatów nie udało się uzyskać. Obaj mają umowy na czas określony do końca roku szkolnego. Czy zaplanowanie ich zatrudnienia w arkuszu wiąże prawnie dyrektora do przedłużenia z nimi umowy? Czy w tej sytuacji, gdzie zasadne jest zatrudnienie tylko jednego z nich w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor jest zobowiązany uzasadnić pracownikowi odrzuconemu albo radzie pedagogicznej swój wybór?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może za godziny nauczania indywidualnego nie zrealizowane w danym dniu - nieobecność ucznia,przydzielić w ramach tych godzin inne godziny do realizacji, w innym dniu pracy nauczyciela? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną prowadzoną przez stowarzyszenie. Chcemy opracować informację o warunkach zatrudnienia dla nowych nauczycieli, którzy będą przyjęci od września.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od września 2019 roku nauczyciel wygaszanego gimnazjum, który przejdzie w stan nieczynny i będzie pobierał z tego tytułu wynagrodzenie przez okres 6 miesięcy, może jednocześnie pracować i pobierać wynagrodzenie w innej szkole, w której znajdzie zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w związku ze swoją sytuacja rodzinną był zmuszony przeprowadzi się 100 km od pracy w naszej szkole. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w okresie 01.09.2017 - 30.06.2018. Urlop został mu udzielony. Nauczyciel ten pracuje na zastępstwo w innej szkole w miejscowości w której aktualnie mieszka. Czy w związku z powyższym należny mu się świadczenie urlopowe za 12 m-cy czy tylko za 2 m-ce?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe