Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel (polonista w liceum z pełnymi kwalifikacjami) może uczyć w liceum przedmiotu Wiedza o kulturze po ukończeniu Kursu kwalifikacyjnego (300 godzin), Sztuka - dającego uprawnienia do nauki plastyki i muzyki w szkole podst. i gimnazjum?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli określa, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w liceum posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W przypadku nauczyciela polonisty z kursem kwalifikacyjnym ze sztuki, zastosowanie może mieć jedynie pkt 2. Kurs kwalifikacyjny daje uprawnienia do nauczania maksymalnie w gimnazjum, więc nie można go brać od uwagę, choć z pewnością wiele wnosi do wiedzy nauczyciela.
W omawianym przypadku należy przeanalizować treści programowe przedmiotu Wiedza o kulturze i porównać z zakresem Wiedzy o kulturze określonym w standardzie kształcenia dla kierunku filologia polska.
http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/23/47/2347/30_filologia_polska.pdf
Moim zdaniem nie jest to wystarczające wykształcenie, biorąc pod uwagę, że wiedza o kulturze zawiera się jedynie w grupie treści podstawowych studiów polonistycznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy w roku szkolnym 2018/2019 należy wręczyć pracownikowi ograniczenie wymiaru zatrudnienia, wypowiedzenie z pracy oraz wypowiedzenie z art. 20 KN? Jakie są terminy i procedury, aby te dokumenty były wręczone pracownikowi skutecznie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy obowiązują jeszcze przepisy przejściowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel opiekun stażu (Przedszkole Publiczne) (od 01.09.2014 do 31.05.2015) uzyskał urlop dla poratowania zdrowia od 01.12.2014 do 30.11.2015. Proszę o wskazanie podstawy prawnej utraty prawa dodatku funkcyjnego opiekuna stażu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy instytucja odwołania z urlopu dotyczy również urlopu na żądanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o radę dotycząca zatrudnienia nauczyciela. Od 1 września zatrudniłam nauczyciela stażystę w oddziale przedszkolnym na czas usprawiedliwionej nieobecności nauczycielki przebywającej w szpitalu. Nauczycielka niestety zmarła. Czy należy z dniem śmierci wystawić stażystce świadectwo pracy i zatrudnić ją na czas określony do 31 sierpnia 2013 r. czy sporządzić aneks do poprzedniej umowy? Chodzi także o umożliwienie odbycia stażu i uzyskanie stopnia nauczyciela kontraktowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe