Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon, gdy ten korzysta z niego podczas lekcji? Jak wyglądają zapisy w regulaminie dotyczące posiadania telefonu przez ucznia?
Przepisy prawa nie dają nauczycielowi prawa do odbierania uczniowi telefonu w sytuacjach, gdy korzysta z niego w szkole niezgodnie ze statutem danej szkoły.
Objęcie ucznia karą wynikająca ze statutu szkoły jest zgodne z prawem
Z art. 16b ust. 2 pkt 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół wynika, że statut szkoły określa obowiązki uczniów z uwzględnieniem obowiązków w zakresie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły. Statut szkoły określa również rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwołania się od kary.
Używanie telefonu podczas zajęć edukacyjnych (podczas pobytu w szkole) jest niezgodne z prawem wewnątrzszkolnym, a zatem uczeń, który ten zapis statutu narusza, powinien być konsekwentnie ukarany karą przewidzianą w tym statucie.
Nagrywanie lekcji jest niezgodne z prawem
Kwestie związane z nieuprawnionym nagrywaniem lekcji przez uczniów należy rozwiązywać w kontekście planowych działań wychowawczych i profilaktycznych. Warto zaprosić do tych działań policję i poinformować uczniów o odpowiedzialności prawnej, która może być konsekwencją takiego zachowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację , czy jako dyrektor szkoły mogę podpisywać umowy na wykonanie prac remontowych z wykonawcą robót. W praktyce wygląda to tak , że wysyłam zapytania ofertowe,wybieram ofertę, podpisuję umowę na wykonanie prac remontowych wraz z umową o nadzór budowlany nad pracami. Ale mam wątpliwości-czy tej procedury nie powinien prowadzić organ prowadzący? Z góry dziękuję za odpowiedź. BB
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia dodatkowe takie jak religia i język niemiecki mogą odbywać się w czasie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu tj. w czasie 5 godzinnego bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu tzw. realizacja podstawy programowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń jest upośledzony w stopniu lekkim i dotknięty niepełnosprawnością ruchową – czyli ma niepełnosprawność sprzężoną. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zaleciła prowadzić dla niego co najmniej trzy formy terapii. Zaopiniowała jednocześnie, że dziecko może realizować obowiązek szkolny w szkole ogólnodostępnej. Z analizy znanych mi przepisów wynika, że dyrektor może zarządzić jedynie dwie godziny zajęć rewalidacyjnych, a dziecku potrzebne są trzy godziny. Prowadzący nie wyraża zgody na tę trzecią godzinę, podpierając się ramówką. Czy jest podstawa prawna dla przyznania uczniowi ze sprzężoną niepełnosprawnością więcej niż dwóch godzin zajęć rewalidacyjnych w tygodniu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń kończący szkołę dawną ZSZ (zawodową) ma mieć na świadectwie ukończenia szkoły w klasie 3 Szkołę Branżową I stopnia, czy Zasadnicza Szkoła Zawodowa, czy Szkoła Branżowa I Stopnia z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest okres archiwizacji dokumentów w przedszkolu publicznym i niepublicznym? Proszę o podanie podziału na kategorie dokumentów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe