Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może odmówić przyjęcia wychowawstwa po nauczycielu, który przechodzi na urlop zdrowotny? Nie uczył nigdy w tej klasie, a sam pracuje w szkole ostatni rok, gdyż przechodzi na świadczenie kompensacyjne.
Dyrektor kieruje szkołą, jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły oraz odpowiada m.in. za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły (art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, a funkcję tę powierza dyrektor jako przełożony służbowy. W celu zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej nauczyciel wychowawca opiekuje się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego, o ile w szkole chociażby ze względów kadrowych istnieje taka możliwość (art. 96 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Nauczycielowi nie przysługują roszczenia o odstąpienie od przydzielenia zadań służbowych, a w ramach wykonywania tzw. zadań statutowych i podstawowych obowiązków służbowych jest zobowiązany do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą (art. 6 pkt 1, art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). Zasadą jest więc przyjęcie przez nauczyciela funkcji wychowawcy, chyba że statut szkoły upoważnia nauczyciela do odmówienia przyjęcia funkcji w jakichś konkretnych przypadkach (art. 98 ust. 1 pkt 7 KN) lub dyrektor uwzględni wniosek nauczyciela umotywowany ważnymi względami jako jego przełożony służbowy (art. 7 ust. 1 KN). W przypadku, gdy nauczyciel odmawia podjęcia się funkcji wychowawcy w związku z zamiarem przejścia na świadczenie kompensacyjne, a możliwości rezygnacji z funkcji nie przewiduje statut danej szkoły, nauczyciel nie będzie wychowawcą tylko, gdy dyrektor zwolni go z tego obowiązku. Z kolei dyrektor, mając na względzie sytuację kadrową w szkole i zasadę ciągłości wychowawstwa, powinien najpierw rozważyć, czy istnieje możliwość powierzenia tej funkcji innemu nauczycielowi. W sytuacji konkretnej szkoły może się okazać, że obecnie wychowawstwa nie można powierzyć innemu nauczycielowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przedszkola zapisała się na kurs z doskonalenia zawodowego. Kurs odbywa się w poniedziałek o godz. 16.00. Nauczycielka tego dnia pracuje do godz. 15.30 (ma planowe nadgodziny - 3 tygodniowo), ponieważ nauczycielka musi dojechać na miejsce kursu do Leszna w związku z tym chciała poprosić o urlop tego dnia. Nie wiem jednak, czy jeśli nauczycielka będzie tego dnia na urlopie to mogę jej wypisać delegację i opłacić szkolenie. Jeśli nie to w jaki sposób rozwiązać tę sytuację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Szkoły Integracyjnej, w której prowadzona jest rewalidacja. Obserwując zajęcia korzystam z arkusza obserwacji lekcji. Czy są wzory arkuszy dostosowane do tego typu zajęć?
- Dotyczy rozliczenia dotacji - czy można rozliczyć z dotacji za dany rok kalendarzowy wydatek, który został opłacony 10. stycznia, a dotacja wpłynęła na konto 25. stycznia? Tzn., czy ważne jest zgodność dat - czy najpierw zgodnie z datą należy przyjąć, że pierwsza wpływa dotacja na koniec stycznia i dopiero wydatki dokonane po otrzymaniu dotacji mogą być rozliczane? Jeśli najpierw musi wpłynąć dotacja, czy w razie kontroli gmina może odrzucić korektę rozliczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto pełni bezpośredni nadzór - pedagogiczny i finansowy nad szkołami przyszpitalnymi? Jaka jest wysokość dotacji na ucznia w szkole przyszpitalnej - jak dla ucznia z orzeczeniem, czy - zwyczajna ? Czy szkoła prywatna może prowadzić szkołę przyszpitalną ? Jeśli tak - gdzie składać dokumenty ? Czy dyrektor szpitala musi wyrazić zgodę, czy wystarczy wniosek do Organu Nadrzędnego ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w wakacje powinno być prowadzone udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe