Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany, który od września 2020 r. będzie pełnił obowiązki dyrektora przedszkola będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego (dyplomowy)? Mianowanie uzyskał w 2015 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Skoro Nauczyciel uzyskał mianowanie w 2015 r. spełnią to kryterium i spokojnie może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego.
Co do zasady, zgodnie z art. 9c ust. 1 i art. 9d ust. 1 Karty Nauczyciela staż na stopień nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy i rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na wniosek złożony przez nauczyciela.
Trochę inne zasady obowiązują w przypadku dyrektorów jednostek oświatowych. Zgodnie z art. 9e ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły posiadający na tym stanowisku nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata oraz legitymujący się co najmniej bardzo dobrą oceną pracy, może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego po upływie 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Wynika z tego, że niestety nowo powołany dyrektor może złożyć wniosek podjęcie postępowania kwalifikacyjnego po przepracowaniu 3 lat na stanowisku dyrektora i nie wcześniej niż po upływie 4 lat od uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Oczywiście chodzi tu o „bycie” dyrektorem, a nie sprawowanie funkcji w konkretnej placówce. Jeżeli np. nauczyciel był dyrektorem wcześniej w innej szkole wlicza się mu ten okres do 3-letniego stażu pracy na stanowisku dyrektora.
Jeżeli dany nauczyciel po raz pierwszy będzie sprawował funkcję dyrektora od września 2020 r. to wniosek o podjecie postępowania będzie mógł złożyć dopiero za 3 lata. Spełnione będzie wtedy również kryterium 4 lat przerwy pomiędzy uzyskaniem stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta przebywał na zwolnieniu lekarskim od 18 lutego do 27 maja. Przedszkole było nieczynne w sierpniu (nauczyciel wykorzystał urlop wypoczynkowy). Do kiedy powinien mieć przedłużony staż? Terminowo staż powinien zakończyć się 31 maja.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w sytuacji opisanej poniżej może kontynuować rozpoczęty staż na awans na nauczyciela mianowanego w nowym miejscu pracy (SP35), czy powinien ponownie rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego?
1. Rozpoczęcie stażu: 1.09.2015 r.
2. Nieobecność usprawiedliwiona z tytułu niezdolności do pracy pracownika 1.12.2017 r. do 26.01.2018 r.
3. Nieobecność (L4, ciąża) 12.02.2018 r. do 11.07.2018 r.
4. Przyznany urlop macierzyński 12.07.2018 r. do 7.07.2019 r.
5. W czasie trwania urlopu macierzyńskiego zakończenie umowy o pracę na czas określony 31.08.2018 r.
6. Przerwa w zatrudnieniu 8.07.2019 r. do 31.08.2019 r.
7. Rozpoczęcie pracy w nowej szkole 1.09.2019 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła w naszej szkole awans zawodowy na nauczyciela mianowanego w ubiegłym roku. Miała cały etat, w tym roku szkolnym poprosiła o zmniejszenie pensum do 1/2 etatu, ponieważ podjęła również pracę w innej szkole. Czy działania podjęte w tamtej placówce może ująć później w sprawozdaniu w naszej szkole? Czy w sprawozdaniu muszą być tylko działania ze szkoły, w której odbywa staż? Nauczycielka jest zatrudniona na czas nieokreślony, a w drugiej szkole na czas określony.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona od 1 maja 2019 r. 31 sierpnia 2020 r. uzyskała stopień awansu na nauczyciela kontraktowego. 14 września 2021 r. złożyła wniosek o awans na nauczyciela mianowanego. Jaka jest obecnie u niej sytuacja w kwestii awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe