Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel delegowany wcześniej ze szkoły do pełnienia funkcji wójta gminy (2 kadencje) może dostać urlop dla poratowania zdrowia? Byłby to już drugi urlop tego nauczyciela. Przez ostatnie 8 lat pełnił funkcje wójta i nie ma bezpośrednio przed prośbą o urlop wymaganego 7 letniego stażu pracy na stanowisku nauczyciela.
Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy wcześniej nauczyciel korzystał już z takiego urlopu. Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela pierwszy urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Do okresu tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy (np. bezpłatny), trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeżeli zatem nauczyciel zamierza pierwszy raz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, tylko 6 miesięcy urlopu bezpłatnego będzie można mu wliczyć do siedmioletniego okresu pracy w szkole. Pozostały okres przebywania na urlopie bezpłatnym musi przepracować w szkole.
W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych powyższe zasady nie obowiązują. Wystarczy, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony a przerwa między jednym a drugim urlopem wynosi co najmniej 1 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, czy sekretarz szkoły może być zatrudniony na 1/2 etatu na stanowisku księgowego d/s płac. Osoba posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne.
- Obecnie mam 56 lat w 2008 roku nabyłam prawo do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 KN. Ile jeszcze mogę pracować, aby przejść na emeryturę na starych zasadach?
- Czy można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego (emeryt) ze zniżki godzin dyrektorskich na czas określony na rok szkolny? I za rok znów kolejna umowa itp. zgodnie z aneksem organizacyjnym placówki? Czy takie umowy nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W latach 2016/2017 byłam dyrektorem przedszkola. Wymiar mojego urlopu wynosił 35 dni. Ze względu na obowiązki ( remonty) wykorzystałam 15 dni z przysługującego mi urlopu. Od 1 września 2017r. jestem dyrektorem Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w tym samym przedszkolu i szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Czy posiadam prawo do wykorzystania zaległego urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczanie indywidualne można wliczyć do etatu nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe