Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę zatrudnić na stanowisko logopedy w szkole osobę, która w 2000 r. skończyła studnia wyższe magisterskie na kierunku: pedagogika w zakresie ogólnopedagogicznym (ilość godzin praktyki: 90) oraz studia podyplomowe w zakresie logopedii w 2008 r. (ilość godzin zajęć praktycznych: 136), a w 2011 r. w zakresie neurologii (ilość godzin zajęć praktycznych: 161)? Czy osoba ta może być także pedagogiem szkolnym?
Przepisy prawa oświatowego (p. w/w rozporządzenie § 20.1) regulują kwestie kwalifikacji nauczyciela-pedagoga:
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, posiada osoba, która ukończyła (§ 20. 2):
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Oznacza to, że nauczyciel (z wyłączeniem szkoły specjalnej) będzie posiadał kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga, jeżeli dyrektor uzna, że ukończone przez niego studia podyplomowe odpowiadają przyznanym zajęciom i zakresowi czynności pedagoga (ukończone studia bez specjalności).
Natomiast § 21.1 w/w rozporządzenia traktuje o kwalifikacjach nauczyciela-logopedy w liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych – posiada je osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Na podstawie § 21.2 stwierdza się, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) studia pierwszego stopnia w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatem należy uznać, że nauczyciel, o którym mowa w pytaniu, posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy, ponieważ spełnia warunek: ukończył studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 1977 r. do 1991 r. pracowała u nas w szkole, od 1991 roku pracowała w innej szkole. 08.04.2019 r. wystąpiła do nas z wnioskiem o świadczenie socjalne z funduszu socjalnego.
W/w nauczyciel złożył oświadczenie, że jest emerytem.
Czy nauczycielowi należy wypłacić świadczenie socjalne pomimo, że na świadczenie emerytalne przeszedł z innego zakładu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc,jak zapisać na świadectwie ocenę z dodatkowych zajęć edukacyjnych w kl.IV-wszyscy uczą się drugiego języka obcego. Czy zgodnie ze wcześniejszymi zapisami o wliczaniu go do średniej można to uznać za obowiązujące w nowej ramówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie przeprowadzony nabór do klasy I ZSZ ze względu na zmiany, które obejmują cały system szkolny. W roku szkolnym 2017/2018 będzie przeprowadzona rekrutacja do kl.I branżowej szkoły I stopnia. Dotychczasowe statuty ZSZ zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów branżowych szkół I stopnia nie dłużej jednak niż do 30 XI 2017 r. Statut branżowej szkoły I stopnia, w której są prowadzone klasy dotychczasowej ZSZ zawiera postanowienia dotyczące tych klas. W związku z tym interesuje nas statut branżowej szkoły I stopnia, w której będą prowadzone klasy dotychczasowej ZSZ, czyli klasy II i III ZSZ(rok szkolny 2017/2018) oraz klasy III(rok szkolny 2018/2019.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przy wjeździe do szkoły stoi znak zakazu wjazdu za wyjątkiem pracowników szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów ciągle prosimy rodziców o niewjeżdżanie na teren szkoły. Zagrożenie dostrzegają także niektórzy rodzice, którzy zgłaszają problem na Krajowej mapie zagrożeń. Co ma zrobić dyrektor w sytuacji kiedy organ prowadzący kazał zasłonić znak i zezwolić rodzicom na wjazd.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 14.02.2021 r. do 14.02.2022 r. Czy bezpośrednio po tym urlopie, tj. od 15.02.2022 r., może wykorzystać urlop wypoczynkowy (wakacje i ferie, które przypadły w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe