Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z główna księgową, która przez 180 dni przebywała na L-4. Teraz już 7 miesiąc korzysta ze świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie to ZUS przyznał do końca lipca 2015r
Zgodnie z USTAWĄ z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 18), świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Art. 8 ustawy określa, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.
Pracownica opisana w pytaniu musiała zatem chorować przez 182 dni, aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne.
Na podstawie art. 53. § 1 ust. 1 b kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Powyższy przepis daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który jest zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy, wykorzystał cały zasiłek chorobowy (182 lub 270 dni) oraz pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.
Od momentu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego za 4 miesiąc pracownik przestaje być chroniony przed zwolnieniem bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem, z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września do 30 czerwca nauczyciel będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Na ten czas będzie zatrudniony nauczyciel na zastępstwo. Czy powinnam zawrzeć umowę od 1 września do 30 czerwca na zastępstwo i wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy zawrzeć umowę od 1 września do 31 sierpnia i wtedy nauczyciel wykorzysta urlop i nie będzie potrzeby wypłaty ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W placówce wychowania pozaszkolnego nauczycielka prowadzi zajęcia z turystyki w wymiarze 14/18 godz. Prowadzi te zajęcia w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty. Jednak żeby nie prowadzić zajęć w każda sobotę, kumuluje je w co druga sobotę - 12 godzin (dydaktycznych). Czy nauczycielka może prowadzić taką liczbę godzin w jeden dzień (są to wycieczki) przekraczając czas pracy? Czy za zajęcia dydaktyczne można uznać wycieczki (są to zajęcia z turystyki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył podanie o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Do podania dołączył takie dokumenty jakie składa się do Zus celem doliczenia lat do emerytury. Złożył zeznania dwóch świadków potwierdzające , że pracował w tym gospodarstwie oraz zaświadczenie z Urzędu Gminy, że jego rodzice prowadzili gospodarstwo. Na jakiej podstawie dyrektor może doliczyć staż pracy i ewentualnie ile tego stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Nauczyciel przebywał często na zwolnieniach lekarskich tj. od 1 września 2017 r. było to zawsze zwolnienie minimum 12-dniowie i były 4 okresy niezdolności do pracy - razem 52 dni. 18 grudnia na dzień przed zakończeniem kolejnego zwolnienia lekarskiego wystawiłam skierowanie na kontrolne badanie medycyny pracy w związku z częstymi, dezorganizującymi działalność szkoły, nieobecnościami w pracy nauczyciela, Sekretarz szkoły wykonał telefon do nauczyciela i poinformował, że zostało wystawione skierowanie na badania kontrolne i prosimy o umówienie się na badanie medycyny pracy. Po kilku kilkunastu minutach nauczyciel oddzwonił i przekazał wiadomość, że nie pójdzie na badania, bo: idzie na urlop dla poratowania zdrowia. 20 grudnia przedstawił wniosek o urlop dla poratowania zdrowia z wsteczną datą na orzeczeniu tj. 11 grudnia. Wcześniej nie informował o takim orzeczeniu. Dyrektor szkoły podtrzymał swoją decyzję o skierowaniu nauczyciela na kontrolne badanie lekarskie. Czy dyrektor w takiej sytuacji może odmówić udzielenia urlopu? Czy dyrektor powinien złożyć w tej kwestii odwołanie - zgodnie z prawem ma na to 14 dni od daty otrzymania orzeczenia? Jak powinno wyglądać takie odwołanie? We wniosku i orzeczeniu okres urlopu powinien rozpocząć się 27 grudnia, a więc jeśli dyrektor złoży w ustawowym terminie odwołanie do lekarza, to czy powinien udzielić tego urlopu, a potem, po rozpatrzeniu odwołania, zdecydować, co robić dalej czy może udzielić urlopu i żądać w tym czasie dostarczenia badań medycyny pracy, na które sam skierował nauczyciela? Nadmienię, że od września dyrektor dostał dwie prośby od dyrektorów innych szkół o przeniesienie służbowe nauczyciela, z których dyrektorzy wycofywali się, a działo się to zwykle na zwolnieniu lekarskim nauczyciela. Prośby te oznaczały, że nauczyciel nie ma kłopotów zdrowotnych i chce zmienić pracę,
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe