Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę poczynić kroki prawne i jakie jeśli nauczyciel nie ma ciągłości w zwolnieniu lekarskim (przerwa między jednym zwolnieniem, a drugim wynosi dwa dni: sobota, niedziela) Jest to nauczyciel, który przynosi zwolnienia lekarskie od października od różnych lekarzy w odstępach tygodnia, dwóch tygodni, a ostatnio od psychiatry na miesiąc. Czy mam podstawę prawną aby móc zwolnić nauczyciela. Zaznaczam,że jest to nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony we wrześniu 2017 r.
Jeżeli obecne zwolnienie lekarskie trwa ponad 30 dni, po jego zakończeniu należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne potwierdzające zdolność nauczyciela do pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 KP). W szkole samorządowej dyrektor może skierować nauczyciela na takie badanie także przy krótszych zwolnieniach lekarskich (art. 23 ust. 5 i art. 27 ust. 4 KN). Nauczyciel ma obowiązek poddania się badaniu w pierwszym dniu stawiennictwa do pracy po zakończeniu zwolnienia. Niezdolność nauczyciela do pracy na dotychczasowym stanowisku w placówce samorządowej zobowiązuje dyrektora do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3, art. 27 ust. 4 KN). W szkole samorządowej, gdy łączny czas trwania choroby nauczyciela (do którego wlicza się również dni wolne od zajęć, w tym ferie) przekroczy 182 dni – dyrektor ma obowiązek zwolnić go z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy – art. 23 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 27 ust. 1 KN. Z kolei w szkole niesamorządowej niezdolność do pracy może stanowić podstawę wypowiedzenia np. z długotrwałych nieobecności w pracy dezorganizujących pracę placówki, zaś rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia – jeżeli nauczyciel chorował nieprzerwanie ponad 182 dni i nie odzyskał zdolności do pracy (art. 53 § 1 pkt 2 KP) - okoliczności te mogą być trudne do wykazania z powodu korzystania ze zwolnień od różnych specjalistów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam
Nawiązując do otrzymanej od Państwa opinii "...Instruktor praktycznej nauki zawodu nie jest nauczycielem, ponieważ nie posiada kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wymienionych w § 6 w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) i co do zasady nie zatrudnia się go na stanowisku pedagogicznym.."
Czy instruktora praktycznej nauki zawodu należy zatrudnić na podstawie art. 15 prawa oświatowego?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który pracuje w szkole na stanowisku n-la techniki - pełen etat może zostać zatrudniony na umowę zlecenia na stanowisku bhp-owca ??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Nauczycielka chce odejść na emeryturę z art.88 KN -10 lipca 2019r. ponieważ 60 lat kończy 15.07.2019r. ( musi to zrobić przed uzyskaniem wieku emerytalnego, bo to jest dla niej bardziej korzystne- różnica 500 zł między powszechną a nauczycielską))
Jaką podstawę prawną napisać w świadectwie pracy?
Art. 88 w związku z art. 23 § 1 pkt 1
Czy takie odejście jest możliwe, gdy rozwiązanie stosunku pracy nie nastąpi z końcem roku szkolnego ?
Jak napiszę podstawę prawną tylko art. 88 KN to ZUS przyśle mi pismo z zapytaniem
czy na wniosek nauczyciela ?
Czy mogę napisać postawę prawną art. 88 KN i art. 23 § 4 pkt 1 na mocy porozumienia stron
Art. 88. karta naucz.
Okresy zatrudnienia uprawniające do przejścia na emeryturę
1.
Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
Art. 23. karta naucz.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania
1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1)
na wniosek nauczyciela;
2)
w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – 270 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
3)
w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
4)
(uchylony)
5)
w razie uzyskania negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a ocena pracy nauczyciela;
6)
w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:
1)
z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia;
2)
z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy;
3)
z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
4)
(uchylony)
5)
z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy;
6)
z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.
3.
Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego w przypadku określonym w ust. 2 pkt 1 nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych.
4.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również:
1)
na mocy porozumienia stron;
2)
w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał o tym informację, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W następnym roku szkolnym chciałabym w szkole wprowadzić dziennik elektroniczny jednak z braku środków finansowych na zakup nowych komputerów chciałabym je wydzierżawić lub wyleasingować od firmy zewnętrznej. Czy jako dyrektor szkoły mogę podpisać umowę dzierżawy lub leasingu z taką firmą? Czy jest to zgodne z literą prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe