Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odwołanie dyrektora ze stanowiska może nastąpić w przypadkach określonych w art. 38 ustawy o systemie oświaty, tj. w razie:- złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za...

PORADA PRAWNA

16 czerwca 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy jest zgodne z prawem zwolnienie dyrektora z pracy przed przeprowadzeniem konkursu na dyrektora szkoły? Czy należy to traktować jako mobing?

Odwołanie dyrektora ze stanowiska może nastąpić w przypadkach określonych w art. 38 ustawy o systemie oświaty, tj. w razie:
- złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
- ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
- złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a,

- w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty - w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Według powyższego, istnieje możliwość odwołania dyrektora ze stanowiska również przed przeprowadzeniem nowego konkursu, bo w trakcie roku szkolnego. W takim przypadku, do czasu powierzenia stanowiska dyrektora w drodze konkursu lub powierzeniu stanowiska ustalonemu przez siebie kandydatowi (jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata) organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.


 

Mobbing został zdefiniowany w kodeksie pracy jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 943§ 2).

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że mobbing musi być procesem uporczywym i długotrwałym – podobne sytuacje muszą powtarzać się wielokrotnie, systematycznie, przez dłuższy czas. Jednorazowe i incydentalne sytuacje nie mogą być uznane za mobbing. Samo zatem zwolnienie z pracy czy też odwołanie ze stanowiska, jeżeli nie jest poprzedzone długotrwałym nękaniem, nie stanowi mobbingu.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT