Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest przepis określający, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska?
NIE. Żaden przepis nie określa, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska.
Pracownik w celu zawarcia umowy o pracę powinien podać dyrektorowi, zgodnie z art. 22¹ Kodeksu pracy, imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia lub inne dane żądane przez dyrektora.
Pracownik przedstawia dokument potwierdzający zmianę
Dane osobowe pracownika, jego imię i nazwisko, datę urodzenia i imiona rodziców potwierdza, na potrzeby pracodawcy, dowód tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. W przypadku niezgodności treści dowodu osobistego ze stanem faktycznym (pracownik zmienił nazwisko, gdyż zmienił stan cywilny) pracownik jest zobowiązany przedstawić pracodawcy oświadczenie, a na wezwanie dyrektora dokument potwierdzający zmianę.
Samo oświadczenie pracownika nie wystarczy
Dokumentem jest albo wyciąg z ksiąg stanu cywilnego – skrócony odpis aktu małżeństwa (otrzymuje się go w urzędzie gminy) albo nowy dowód osobisty. Dyrektor w sprawie imienia, nazwiska, daty urodzenie itd. nie powinien poprzestawać na oświadczeniu pracownika tylko żądać stosownego dokumentu. Niedostarczenie przez pracownika dokumentu może skutkować uznaniem przez dyrektora, że zmiana nie nastąpiła i wydaniem dokumentu pracowniczego na niewłaściwe nazwisko. Dokument będzie więc dotyczył innej osoby (o innych danych). Żaden przepis nie określa, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska.
Grzywna za niezgłoszenie zmiany do ZUS
Dyrektor ma obowiązek zmienić dane identyfikacyjne pracownicy (nazwisko) w ciągu 7 dni od dostarczenia skróconego aktu małżeństwa. Płatnik składek zmienia nazwisko osoby ubezpieczonej na formularzu ZUS ZIUA. Dyrektor nie ma obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych, jakie złożył za pracownicę przed dostarczeniem aktu małżeństwa. Na dyrektora, który nie zgłasza zmiany danych osób ubezpieczonych, może zostać nałożona kara grzywny do 5000 złotych.
Kary grzywny nie zapłaci dyrektor, jeżeli wykaże, że za niezgłoszenie wymaganych danych lub zgłoszenie ich z opóźnieniem odpowiada pracownik bądź inna osoba, wobec której pełni funkcje płatnika składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmianą planu nauczania następuje od 01 września 2011 zmniejszenie liczby godzin edukacji wczesnoszkolnej. Dwie nauczycielki, pracujące rzetelnie, mające - w ciągu 10 lat - 100% obecność w pracy, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast trzecia pracuje tyle ile musi, aby otrzymać wynagrodzenie, nie angażuje się w działalność szkoły, ale... jest zatrudniona na podstawie mianowania. Często przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich z adnotacją "chory może chodzić" (zwykle w okresie przed - lub poświątecznym) przez co dezorganizuje pracę szkoły. Czy mogę jej ograniczyć zatrudnienie do 16/18. Nadmieniam, że dwie pozostałe nauczycielki od czterech lat pracują na niepełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- Przepraszam ale jeszcze raz przesyłam pytanie uzupełnione o pewne dane. Proszę jeszcze raz o analizę i odpowiedź na to pytanie.
W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII .
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie- oddziale specjalnym w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Moje pytanie : czy nauczycielowi należy się dodatek za trudnie warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18
w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Jest to pensum ustalone przez organ prowadzący szkołę dla dyrektora. Moje pytanie : czy dyrektorowi należy się dodatek
za trudnie warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Inni nauczyciele przedmiotowi ( np. nauczyciel wychowania fizycznego) ma przydzielone 21/18 godzin tygodniowo w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym . Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy.
§ 8
1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki.
2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli :
a/ zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim,
b/ zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego,
c/ prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia.
3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości :
za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego.
4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego
wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka
zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości
20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę.
6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach
Pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin.
7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy
§ 14 ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole :
1. dyrektor szkoły liczącej 17 i więcej oddziałów – 3 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został po raz pierwszy zatrudniony 2.09.1996, ponieważ 1.09 była niedziela. Obecnie nauczyciel chce sprostowania umowy (daty rozpoczęcia pracy) na 1.09.1996 r. Czy mogę dokonać takiej korekty i w jakich dokumentach należy jeszcze dokonać sprostowań? Nadmieniam, że nauczyciel zawierał umowę z poprzednim dyrektorem szkoły, a obecnie pracuje w innej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana, z 30 letnim stażem pracy przebywała na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia do dnia 31.12.2016r. W dniu 30.12.2016 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie od lekarza specjalisty. Nie przedłożyła zaświadczenia od lekarza medycyny pracy do którego dostała skierowanie. Przed pójściem na urlop nie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Czy jest to zgodne z prawem i czy może przedkładać nam zwolnienia przez 6 miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe