Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jednostka jaka jest szkoła kierując się zapisem art. 54 paragraf 1 pkt 5 ordynacji podatkowej na zasadach rachunkowości ma prawo odstąpić od naliczenia odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu należności budżetowych o charakterze publicznym, które stanowią dochody budżetowe lub też z tyt. należności z utworzonego uchwałą Rady miasta wydzielonego rachunku dochodów własnych? (należności za opłaty za obiady w stołówce szkolnej)
Art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) zobowiązuje jednostkę budżetową do naliczania i ewidencjonowania odsetek od nieterminowych płatności nie później niż na koniec każdego kwartału. Wymóg naliczania i ewidencjonowania odsetek za nieterminowe uiszczanie wpłat wynika również z § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289). Zgodnie z przywołanym przepisem odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty, lecz nie później niż pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału. Z przytoczonych regulacji wynika, że szkoła prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego jako jednostka budżetowa jest zobowiązana do naliczania i ewidencjonowania w księgach rachunkowych odsetek od niewpłaconych w terminie należności w momencie ich zapłaty, a w przypadku braku zapłaty - nie rzadziej niż na koniec kwartału. Należności pieniężne jednostki budżetowej z tytułu niepodatkowych należności budżetowych mają charakter publicznoprawny; to samo dotyczy odsetek za zwłokę w zapłacie tych należności i to bez względu na okoliczność, czy jednostka posiada wydzielony rachunek dochodów budżetowych, czy nie.
Do opłat oraz niepodatkowych należności budżetu Państwa, do których ustalenia lub określenia uprawnione są organy inne niż organy podatkowe, zgodnie z art. 2 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej, w tym art. 54 § 1 pkt 5 który zawiera wyjątek od ww. zasady naliczania odsetek ustawowych za zwłokę i stanowi, że nie nalicza się tych odsetek, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. Wyjątek dotyczy zarówno jednostek budżetowych (szkół), które posiadają wydzielony rachunek dochodów budżetowych, jak i tych, które go nie posiadają.
Oznacza to, że dopóki wysokość odsetek od należności za opłaty za obiady w stołówce szkolnej w szkole samorządowej nie przekroczy powyższej kwoty, szkoła nie powinna naliczać i ujmować odsetek w księgach rachunkowych. Jednostka budżetowa powinna kierować się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami, z której wynika, że nie należy egzekwować odsetek za zwłokę, jeśli koszt ich egzekucji będzie przewyższał wartość odsetek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na czas określony od 01 września 2017 r. do 24 sierpnia 2018 r. Czy przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie roczne /13-stka/ i jak należy ją przeliczyć ?
- Zgłosił się do nas nauczyciel, który pracując w gimnazjum kilkanaście lat temu przez okres 1 roku nie otrzymał świadectwa pracy. W związku z tym prosi o wydanie zaświadczenia w celu doliczenia do stażu pracy w szkole, w której obecnie pracuje. Gimnazjum, w którym pracował nauczyciel w wyniku reformy zostało włączone do szkoły podstawowej. Czy dyrektor szkoły podstawowej może wydać takie zaświadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi obsługi (staż pracy 10 lat w innym zakładzie pracy i 5 miesięcy w naszej szkole) zatrudnionemu na 0,50 etatu, pracuje 5 dni w tyg.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe