Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jako dyrektor szkoły mam nadal obowiązek pilnować realizacji obowiązku szkolnego przez ucznia (lat 17, rocznik 2004)? Został zgłoszony do klasy 7, jest w moim obwodzie, nie realizuje obowiązku szkolnego, nie pojawił się w szkole (był obecny tylko 1 dzień), wcześniej realizował obowiązek w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Czy mam prowadzić postępowanie egzekucyjne? Czy wystarczy, że złożyłem zawiadomienie do sądu rodzinnego? Powiadomienia i upomnienia pocztą zostały wysłane do matki tego ucznia – nie odbiera korespondencji, brak innej formy kontaktu.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół. W świetle art. 42 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego przez niespełnianie obowiązku szkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% dni zajęć w szkole podstawowej.
Egzekucja niespełnienia obowiązku szkolnego jest realizowana w trybie przepisów ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1427 ze zm.). Na podstawie art. 20 § 1 pkt 2 ww. ustawy organem egzekucyjnym właściwym do prowadzenia postępowania egzekucyjnego w zakresie egzekucji obowiązku szkolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zobowiązanego (dziecka). W toku postępowania egzekucyjnego w administracji wierzycielem obowiązku szkolnego będzie dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w której obwodzie dziecko mieszka. Zobowiązanymi będą natomiast rodzice dziecka, które nie realizuje obowiązku szkolnego.
Wystosowanie zawiadomienia do sądu rodzinnego jest niewystarczające. Dyrektor szkoły powinien wysłać pisemne upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego (art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). W przypadku gdy upomnienie nie przyniosło skutku w postaci realizacji obowiązku szkolnego przez ucznia, dyrektor szkoły wystawia, na podstawie art. 26 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, tytuł wykonawczy. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wraz z tytułem wykonawczym i załączonym do niego dowodem upomnienia zobowiązanego dyrektor szkoły przesyła odpowiednio wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) do procedowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy dwie klasy VII, jedną dwujęzyczną, drugą zwykłą. Obie są mało liczne. Część uczniów nie uczestniczy w lekcjach religii. Czy można w tych klasach dla religii wprowadzić nauczanie łączone?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać decyzja o zwolnieniu ucznia z wychowania fizycznego
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego powinniśmy informować rodziców na miesiąc przed klasyfikacją na I półrocze o zagrożeniach oceną niedostateczną z przedmiotów lub zachowaniem nagannym
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń upośledzony w stopniu głębokim, posiadający orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych może jednocześnie otrzymać opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka? Do jakiego wieku dziecka miałaby być wydana, jeśli opinię wydajemy do czasu podjęcia nauki w szkole, a dzieci z głębokim upośledzeniem realizują obowiązek szkolny bez wyraźnego przejścia "do szkoły"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z opracowywaniem nowego regulaminu wycieczek szkolnych, chciałabym zapytać o następującą kwestię. W naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny Librus. Czy rodzic może wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka w wycieczce szkolnej drogą elektroniczną? Jako wiadomość @ lub zeskanowany podpisany dokument zgody przesłany przez dziennik? Czy jedynie tradycyjny formularz papierowy podpisany i dostarczony do szkoły, w świetle przepisów jest dokumentem pozwalającym na uczestnictwo ucznia w wycieczce pozalekcyjnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe