Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy istnieje obowiązek prawny informowania nauczyciela w formie pisemnej o należnym świadczeniu urlopowym i (teraz świeży temat) o nagrodzie specjalnej KEN, skoro są to świadczenia obligatoryjne i o ich wypłacie decydują przepisy?
Wystarczająca jest informacja o warunkach zatrudnienia dotyczących prawa do świadczenia urlopowego i nagrody specjalnej, polegająca co najmniej na wskazaniu przepisów art. 53 ust. 1a i art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.). Nagroda specjalna jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela (art. 30 ust. 1 pkt 4 KN), zaś świadczenie urlopowe ma charakter socjalny oraz jest świadczeniem pieniężnym. O takich świadczeniach pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy lub w aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia, dokonywanej niezwłocznie, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 lit. h, § 31, § 33 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465).
Pracodawca może także wybrać pisemne informowanie pracowników nie tylko o rodzaju świadczeń ale także o ich wysokości, jeżeli nie wskazał przepisów regulujących świadczenia w wykonaniu obowiązku informacyjnego o warunkach zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczennica realizuje nauczanie domowe. W czerwcu będzie miała egzaminy klasyfikacyjne. Czy można zapłacić nauczycielom za przeprowadzenie tych egzaminów?
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- Urlop uzupełniający nauczyciela placówki feryjnej. Nauczycielka od 29.05.2017 do 27.05.2018 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim; od 28.05.2018 do 16.09.2018 na urlopie uzupełniającym (za 2017 i 2018 rok); od 17.09.2018 do 30.04.2019 na urlopie wychowawczym; od 01.05.2019 do 04.11.2019 na zwolnieniu lekarskim (ciąża); od 05.11.2019 do 02.11.2020 będzie przybywała na urlopach związanych z rodzicielstwem. Proszę o informację w jakim wymiarze należy się nauczycielce urlop uzupełniający za 2019 rok i za 2020 rok.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel, który prowadzi w gimnazjum zajęcia z uczniem ze niepełnosprawnościami sprzężonymi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z planem naboru do klas pierwszych nauczycielka będzie miała pół etatu od września (pierwszą organizację należy złożyć do 30 kwietnia). Jeśli jednak szkoła nie zbierze odpowiedniej liczby uczniów, nauczycielka ta pół etatu mieć nie będzie (po wstępnej rozmowie zgodziła się na niepełny wymiar zatrudnienia). Czy dyrektor powinien zatem zwolnić ją z dniem pierwszego września, biorąc pod uwagę, że może którejś z pierwszych klas nie być, co jest bardzo prawdopodobne. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe