Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może zatrudnić w trakcie trwania roku szkolnego nowego pracownika obsługi bez zgody organu prowadzącego (gminy)? Zatrudnieni wcześniej pracownicy narzekają na nadmiar obowiązków.
Od stront formalnej przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nie wprowadzają wymogu uzyskiwania zgody organu prowadzącego na zawieranie umów o pracę. Dyrektor szkoły na podstawie art. 68 ust. 1 Prawa oświatowego dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki. Z kolei na podstawie art. 68 ust. 5 dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor szczególności decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki.
Równolegle na podstawie art. 57 ust. 1 Prawa oświatowego organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów. W ramach nadzoru organ prowadzący sprawdza prawidłowość dysponowania środkami budżetowymi przez szkołę. Kolejne uprawnienie organu prowadzącego to zatwierdzenia arkusza organizacyjnego. W arkuszu organizacyjnym określa się liczbę pracowników szkoły.
Uwzględniając powyższe regulacje można zauważyć, że dyrektor szkoły nie ma wystarczającej samodzielności finansowej i organizacyjnej do prowadzenia polityki personalnej dotyczącej pracowników szkolnych. To na organie prowadzącym spoczywa odpowiedzialność za stan kadr.
Reasumując, od strony formalnej dyrektor szkoły może samodzielnie podjąć decyzję o zawarciu umowy o pracę; inną kwestią jest zabezpieczenie środków w planie finansowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób odwołać wicedyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznej szkole podstawowej nauczycieli którzy mają np. 2h historii lub 3h plastyki można zatrudnić na umowę zlecenie? Plan zajęć w/w nauczyciele ustalą sobie sami.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z 30 letnim stażem pracy, znająca procedurę związaną z planowaniem urlopu wypoczynkowego, nie oddała w terminie tj. w grudniu 2016 r. planu urlopu na rok 2017. Od 6 grudnia 2016 do 28 lutego 2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie zgłosiła się z wnioskiem o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony zgodnie z terminem wskazanym przez lekarza tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2017 roku. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania: 1. Czy dyrektor może wskazać nauczycielowi termin urlopu wypoczynkowego np. w całości tj. 31 dni zaraz po urlopie zdrowotnym?; 2. Czy musi go nauczyciel wykorzystać do 31 grudnia 2017 r ? Kiedy nie musi?; 3. Czy nauczyciel może zaplanować wykorzystanie urlopu za rok 2017 podając termin w 2018?
- Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
- Od 1.09.2018 zatrudniłam w przedszkolu pracownika w charakterze pomocy nauczyciele (na podstawie KP) na 0,5 etatu. Jednocześnie ten pracownik pracuje jako nauczyciel w innej placówce na 3/18.Czy przysługuje mu wysługa zatrudniając go w przedszkolu (w szkole ma 15 lat stażu). Czy dyrektor szkoły może wystawić zaświadczenie o obecnym zatrudnieniu? Ma to związek z ewentualnie naliczanym stażem w przedszkolu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe