Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może udzielić nauczycielce urlopu bezpłatnego na jej wniosek dwa razy z rzędu - rok po roku?
Na podstawie § 12 Rozporządzenia MEN z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów (...), nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn. Urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Z powyższego wynika, że o urlopie bezpłatnym nauczyciela decyduje dyrektor (może go udzielić, pod warunkiem, że nie zakłóci to toku pracy szkoły).
Jeżeli w szkole nie ma problemu z zastępstwem za nieobecnego nauczyciela, to dyrektor może zdecydować o udzieleniu kolejnego urlopu bezpłatnego (przepisy tego nie zabraniają).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W styczniu tego roku nauczyciel placówki nieferyjnej ukończył 65 lat. Czy można rozwiązać z nim stosunek pracy, jakie stosowne kroki podjąć? Jeśli nie, kiedy najwcześniej dyrektor może rozwiązać z nim stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją szkoły nauczyciel chce przejść na wcześniejszą emeryturę (grudzień 2008 r. - 30 lat pracy, w tym 28 lat jako nauczyciel). Z jakim dniem powinien rozwiązać umowę o pracę, aby dostać obie odprawy, tzn. emerytalną i wynikającą z art. 20 KN? Nadmieniam, że od 1 września nauczyciel ten będzie zatrudniony w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem tkwi w ogromnym rachunku telefonicznym. Otóż wychowawcy pełniący dyżur w młodzieżowym ośrodku socjoterapii udostępnili wychowankowi służbowy telefon komórkowy, aby zadzwonił do rodziców. Po niedługim czasie okazało się, że ten telefon został zablokowany przez operatora. Wyjaśniając sprawę otrzymałam informację, iż telefon został zablokowany, gdyż z tego numeru ściągane zostały kody sms do gier internetowych na kwotę powyżej tysiąca zł. W związku z tym czy jako dyrektor mogę pociągnąć do odpowiedzialności finansowej wychowawców którzy pełnili tego dnia dyżur i obciążyć ich kosztami tego rachunku, np. poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Opiekun prawny dziecka twierdzi, iż nie zapłaci kosztów smsów, gdyż syn był pod opieką wychowawców i to oni są za to odpowiedzialni. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę powierzyć obowiązki IODO pracownikowi szkoły (sekretarzowi lub kierownikowi gospodarczemu)? Obecnie prowadzi nas firma zewnętrzna, ale od nowego roku jesteśmy zmuszeni szukać innego rozwiązania. Czy obecne przepisy pozwalają zatrudnić jako IODO pracownika szkoły, który ma dostęp do różnych danych w tym danych wrażliwych zarówno nauczycieli, jak i uczniów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 r. gimnazjum zostaje włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektorowi szkoły gimnazjalnej kończy się kadencja w tym roku szkolnym, czyli 31 sierpnia 2017r. Czy dyrektor Gimnazjum (któremu kończy się kadencja 31 sierpnia 2017 r.) powinien zostać powołany na stanowisko wicedyrektora od 1 września 2017r. w Szkole Podstawowej z wygaszającymi oddziałami gimnazjalnymi?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe