Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może odmówić wykonania postanowienia Sądu Rodzinnego, tzn. zobowiązania do wykonania 10 godzin pracy na rzecz szkoły przez nieletniego ? Zaznaczam, że nie mam dodatkowych pieniędzy na zakup urządzeń, sprzętu i środków ochrony indywidualnej oraz nauczyciela, który by te prace nadzorował.
Dyrektor placówki oświatowej, w której nieletni ma wykonywać karę orzeczoną na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. tj. 2018, poz. 969), tj. środek wychowawczy w postaci zobowiązania nieletniego do wykonywania pracy na określony cel.
Dyrektor placówki oświatowej na mocy wskazanej wyżej ustawy nie jest stroną postępowania wykonawczego. W związku z czym nie przysługują mu żadne środki zaskarżenia orzeczeń, nie ma także żadnych podstaw prawnych, aby móc wstrzymać bądź zmienić orzeczenie Sądu rodzinnego przez dyrektora.
Dyrektor właściwej placówki oświatowej, może jedynie zwrócić się do kuratora sądowego, który sprawuje nadzór nad nieletnim. Kurator sądowy, sprawujący nadzór nad nieletnim na podstawie art. 70 a § 2 pkt 9 w/w ustawy, może składać do sądu rodzinnego wnioski o zmianę lub uchylenie orzeczonego wobec nieletniego środka wychowawczego. Istnieje również inna możliwość, na podstawie tego samego przepisu, lecz punktu 13, kurator sądowy może wnosić w postępowaniu wykonawczym o odroczenie wykonania środka wychowawczego. Przepisy nie przewidują żadnych terminów do dokonania tychże czynności.
Oczywiście dyrektor placówki oświatowej powinien sporządzić pisemnie wniosek o podjęcie działań przez kuratora. Należy jednak pamiętać, że wniosek kurator sądowy będzie oceniać we własnym zakresie i nie ma podstaw prawnych, które nakazywałby w takim przypadku wniesienie odpowiednich wniosków do sądu rodzinnego.
Dopiero odpowiednie postanowienie sądu rodzinnego wydane w ramach postępowania wykonawczego, w zakresie zmiany, uchylenia, odroczenia lub wstrzymania wykonania środka wychowawczego orzeczonego na podstawie art. 6 pkt 2 w/w ustawy, będzie stanowiło podstawę do dalszych działań dyrektora placówki oświatowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do klasyfikacji śródrocznej, zgodnie z przepisami prawa obowiązują go tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne, dające podstawę promocji do następnej klasy lub ukończenia szkoły. Jak wykazywać go w sprawozdawczości po I półroczu-zaliczać do klasyfikowanych, uwzględniać w uchwale zatwierdzającej wyniki klasyfikacji szkoły?
- Czy należy ukarać nauczyciela za obrażanie innych pracowników? Podczas przerwy międzylekcyjnej pracownik obsługi wszedł do pracowni. Po pewnym czasie w pracowni pojawił się nauczyciel, którego bardzo oburzył fakt, że pracownik obsługi stoi przy jego biurku i coś sprawdza. W trakcie tego "spotkania" doszło do niepotrzebnych potyczek słownych, w trakcie których nauczyciel używał wulgarnych słów. Przeprowadziłam (kolejnego dnia), w obecności wicedyrektora rozmowę wyjaśniającą z nauczycielem, który twierdził, że dopiero po tym jak pracownik obsługi zwrócił się do niego używając wulgarnego słownictwa, odreagował w niewłaściwy sposób. Z pracownikiem obsługi nie przeprowadziłam rozmowy, ponieważ znajduje się na zwolnieniu. Czy oprócz notatki służbowej powinnam na tego nauczyciela nałożyć karę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, tryb prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz przysługujące stronom środki odwoławcze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje w sprawie wymaganej dokumentacji prowadzonej w szkołach ponadpodstawowych: LO, Szkoła Branżowa I stopnia i Technikum.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu epidemii koronawirusa zostały na dwa tygodnie zamknięte szkoły. Nauczyciele nie przychodzą do szkoły, jednak pozostają w gotowości do pracy. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi? Czy w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. nauczyciel uzyskuje prawo tylko do wynagrodzenia zasadniczego? Czy za czas pozostawania w gotowości do pracy należą się nauczycielowi dodatki: stażowy, motywacyjny, funkcyjny, wiejski? Czy nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu zamknięcia szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe