Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może mieć wychowawstwo? Proszę o podanie podstawy prawnej również w przypadku jeśli nie może.
Do dnia 31.08.2019 r., zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r., poz. 649 ze zm.) dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału. Od dnia 1 września 2019 r. będzie obowiązywał § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28.02.2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) o takim samym brzmieniu. Ponadto na podstawie art. 96 ust. 2 w zw. z art. 68 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.) dyrektor szkoły powierza nauczycielowi opiekę nad oddziałem. Z tych przepisów wynika, że do pełnienia funkcji wychowawcy konieczne jest bycie nauczycielem. Jednocześnie żaden przepis nie pozbawia nauczyciela - dyrektora korzystającego ze zniżki pensum lub zwolnionego z prowadzenia zajęć) prawa pełnienia funkcji wychowawcy klasy. Z kolei nauczycielowi (także dyrektorowi) żaden przepis nie przyznaje roszczenia o przydzielenie funkcji wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego. Czyli formalnie na podstawie przepisów powołanych na wstępie dyrektor może być wychowawcą oddziału przedszkolnego lub klasy. Natomiast decyzja o powierzeniu tej dodatkowej funkcji dyrektorowi leży wyłącznie w gestii organu prowadzącego, ponieważ czynności z zakresu prawa pracy wobec dyrektora wykonuje organ prowadzący, a dyrektor nie może żądać przydzielenia wychowawstwa – art. 10 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3 PO. W związku z tym organ prowadzący ocenia, czy prawidłowemu realizowaniu zadań na stanowisku kierowniczym (z czym wiąże się zniżka lub zwolnienie z realizacji pensum) nie będzie sprzeciwiało się realizowanie kolejnej funkcji, w tym przypadku wychowawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 1 grudnia 2022 r. przyjęto uczennicę z Ukrainy do placówki, dziecko posiada orzeczenie do kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną ze sprzężeniem. Opracowano dla uczennicy IPET oraz wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania. Czy wobec tego teraz, w styczniu 2023 r., z końcem semestru musimy opracować okresową wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania i śródroczną ocenę opisową? Czy możemy tę dokumentację opracować dopiero pod koniec drugiego semestru?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w stanie nieczynnym powinien uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej, jeśli nie nie świadczy pracy, czyli nie wykonuje zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący, którym nie jest jednostka samorządu terytorialnego może powierzyć stanowisko dyrektora szkoły niepublicznej nauczycielowi dyplomowanemu, który nie ma kwalifikacji do nauczania w danym typie szkoły (gimnazjum)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń z klasy pierwszej zostaje przeniesiony do innej szkoły wskutek zmiany miejsca zamieszkania. Czy jest wymagane przekazanie szkole do której uczeń się przenosi kopii arkusza ocen za zgodność z oryginałem mimo tego, że uczeń nawet w szkole poprzedniej nie ukończył pierwszego półrocza?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić w przedszkolu osobę z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia. Pani za rok kończy studia magisterskie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe