Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z każdym nauczycielem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. W związku z tym na podstawie art. 10 ust. 7 KN nauczyciela można zatrudnić na zastępstwo. W treści umowy należy wskazać, czy nauczyciel jest zatrudniany na zastępstwo, czy z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania, ponieważ w pierwszym przypadku nie obowiązuje limit, a umowy zawarte w danej placówce z tym samym nauczycielem z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania nie mogą łącznie przekroczyć 36 miesięcy, a sumuje się je o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy, ponieważ po tym czasie następuje przekształcenie w zatrudnienie na czas nieokreślony (art. 10 ust. 12 – 16 KN). Z uwagi na uregulowanie umów terminowych w art. 10 KN, do nauczycieli samorządowych jednostek oświatowych nie ma zastosowania art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., a art. 29 § 11 KP należy stosować w drodze analogii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi A należy wliczać zasiłek macierzyński do stażu pracy, jeżeli był zatrudniony na umowę o pracę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika B? Podczas L4 ciążowego pracownika A powrócił do pracy pracownik B po urlopie wychowawczym w dniu 19.02.2016 r., zatem umowa o pracę na zastępstwo obowiązywała od 15.10.2012 r. do dnia 18.02.2016 r. Po ustaniu zatrudnienia pracownik A pobierał zasiłek macierzyński w dniach 29.02.2016 r. do dnia 03.07.2016 r. Czy ten okres pobierania zasiłku macierzyńskiego należy wliczyć do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który w jednym dniu tygodnia ma L4 -opiekę nad członkiem rodziny przepadają nadgodziny z całego tygodnia, czy tylko za nadgodziny w dniu nieobecności?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowując arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2017/2018 mogę dla danego nauczyciela zaplanować tylko pensum - 18 godz., a resztę wykazywać jako wakat? Np. nauczyciel posiada kwalifikacje do j. polskiego i historii - 16 godz. j. polskiego + 2 historii daje etat, czy pozostałe np. 3 godziny historii muszę wykazywać już jako wakat i zgłaszać do kuratorium? I podobnie w przypadku n-la edukacji wczesnoszkolnej gdzie łącznie z godz. dyrektorską miałby 19 godzin (czy ewent. tę 1 godz. też trzeba wykazywać jako wakat i zgłaszać)?
- Proszę o podanie podstawy prawnej umożliwiającej nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem (w publicznej szkole) przez organ prowadzący. We wzorze UMOWY O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY DLA NAUCZYCIELA ZATRUDNIONEGO NA PODSTAWIE KODEKSU PRACY pracodawcą nauczyciela niesamorządowej szkoły może być ta szkoła lub organ prowadzący, w zależności od treści statutu szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe