Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi A należy wliczać zasiłek macierzyński do stażu pracy, jeżeli był zatrudniony na umowę o pracę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika B? Podczas L4 ciążowego pracownika A powrócił do pracy pracownik B po urlopie wychowawczym w dniu 19.02.2016 r., zatem umowa o pracę na zastępstwo obowiązywała od 15.10.2012 r. do dnia 18.02.2016 r. Po ustaniu zatrudnienia pracownik A pobierał zasiłek macierzyński w dniach 29.02.2016 r. do dnia 03.07.2016 r. Czy ten okres pobierania zasiłku macierzyńskiego należy wliczyć do stażu pracy?
Do stażu pracy można wliczyć jedynie ostatni dzień zatrudnienia i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w tym dniu z tytułu urodzenia dziecka. Nie ma podstawy prawnej do zaliczenia do stażu pracy okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez ZUS po rozwiązaniu umowy o pracę (od 19 lub 29 lutego 2016 r. do 3 lipca 2016 r.), ponieważ żaden obowiązujący przepis nie daje takiej możliwości, a w szczególności nie wynika ona z ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela?
Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy dofinansowania okularów dla nauczyciela. W naszej szkole okulary mogą mieć tylko dofinansowane osoby, które pracują powyżej 4 godz. przy komputerze (administracja, dyrekcja), na skierowaniu na badania wskazujemy wówczas „praca przy komputerze”. W przypadku nauczycieli nie stosujemy tego zapisu. Czy powinniśmy to robić? Czy można nauczycielowi takiego finansowania udzielić i na jakiej podstawie to zrobić? Bo z ZFŚS takiego finansowania nie można udzielić.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypisuję świadectwo pracy, w którym stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta art. 30 § 1 pkt. 4 Kp Ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks Pracy Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm. powinien być czy Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 nauczycielka przebywała na urlopie wychowawczym. Przerwała urlop wychowawczy od dnia 28 marca 2018 r. chciała wrócić do pracy. Dyrekcja wyraziła zgodę. Nauczycielka zamiast wrócić do pracy przedstawiła zwolnienie lekarskie z kodem B. Urodziła w październiku 2018 r. i poszła na roczny macierzyński i rodzicielski.
Ile dni urlopu wypoczynkowego jej przysługuje do wykorzystania po macierzyńskim, a przed wychowawczym?
Czy za okres od 28 marca do 31 sierpnia 2018 r. – 5 miesięcy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 28 dni? Pracownica przebywała cały ten okres na zwolnieniu lekarskim.
Czy za rok szkolny 2018/2019 przysługuje pełne 56 dni? Czyli razem 84 dni urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe