Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy decyzja o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego jest decyzją administracyjną?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują tych kwestii, natomiast eksperci wyrażają różne opinie. Wg mojej opinii – nie musi to być decyzja administracyjna. Powinna być jednak wydana na piśmie i zawierać m.in.: 1) dane ucznia o którym mowa wyżej, 2) opinię lekarza o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wf, 3) okres, na jaki dyrektor zwolnił ucznia z zająć, 4) zasady obecności ucznia na zajęciach wf, 5) wskazanie, kto otrzymuje decyzję (nauczyciel wf, wychowawca, rodzice, a/a)., 6) podstawę prawną zwolnienia,Decyzje administracyjne dyrektora szkoły to np.: 1. Decyzja o nadaniu stopnia awansu nauczyciela kontraktowego – art. 9b ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. 2. Decyzja o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej – art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty Decyzja w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego – art. 16 ust 4 ustawy o systemie oświaty 3. Decyzja o skreśleniu ucznia z listy uczniów – art. 41 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty 4. Decyzja w sprawie odmowy przyznania uczniom indywidualnego programu lub toku nauki – art. 66 ustawy o systemie oświaty (na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i poradni psychologiczno-pedagogicznej może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki, wyznaczając nauczyciela – opiekuna; należy pamiętać, że tylko odmowa następuje w drodze decyzji administracyjnej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest forma usprawiedliwienia uczniów młodocianych nie mających 18 lat z zajęć lekcyjnych? Czy to ma być forma zaświadczenia lekarskiego czy zgłoszenie rodziców?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- WITAM, PROSZĘ O PODANIE PODSTAWY PRAWNEJ ODNOŚNIE KONIECZNOŚCI OPINIOWANIA PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ ARKUSZA ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY I ODPOWIEDŹ NA PYTANIE: KIEDY TAKI ARKUSZ NALEŻY OPINIOWAĆ- PRZED ZŁOŻENIEM DO ORGANU PROWADZĄCEGO W KWIETNIU, PO ZATWIERDZENIU PRZEZ ORGAN W MAJU, CZY W SIERPNIU PRZED ROZPOCZĘCIEM NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. POZDRAWIAM.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy obecnie funkcjonującą bibliotekę w zespole szkół można zastąpić punktem filialnym powiatowej biblioteki, która pełniłaby rolę m.in. dydaktyczno-wychowawczą i doskonalenia nauczycieli? Natomiast byłaby pod egidą starostwa powiatowego, które jest również organem prowadzącym zespołu szkół.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy aktualny stan prawny pozwala na nauczanie indywidualne w szkole dziecka z niepełnosprawnością sprzężoną (autyzm i niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim). Jeśli tak proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy do szkoły obwodowej należy przyjąć ucznia narodowości Ukraińskiej, które ma już wystawione świadectwo ukończenia klasy II i zostało promowane do klasy III (na Ukrainie rok szkolny zakończył się 26 maja br.)? Czy zgodnie z polskimi przepisami o obowiązku szkolnym jeszcze w miesiącu czerwcu do klasy II, czy w związku z promowaniem ucznia do klasy III od 1 września 2017 do klasy III?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe